W ramach kulinarnych mistrzostw Europy wzięliśmy już na warsztat dania główne, zupy i desery. Przyszła pora na przekąski. Dzisiejsze starcie to Belgia i Portugalia, więc w kuchni Hapsa nie może zabraknąć frytek belgijskich i portugalskich grillowanych sardynek. Jak je przygotować?
Czym różnią się frytki belgijskie od tradycyjnych? Przede wszystkim mają one cudownie chrupiącą skórkę, która powstaje dzięki dwukrotnemu smażeniu w różnych temperaturach. Według tradycyjnej receptury smaży się je na łoju wołowym, ale można go zastąpić rafinowanym olejem rzepakowym (lub innym o wysokiej temperaturze dymienia). Dokładny sposób przygotowania takich frytek znajdziecie poniżej.
Składniki:
Uwaga: do przygotowania tych frytek bardzo przydatny będzie termometr kuchenny.
Ziemniaki obieramy ze skórki (jeśli używamy młodych, to nie musimy ich obierać, ale trzeba je bardzo dokładnie umyć) i kroimy w paski o grubości około 1 cm lub w łódeczki. W garnku zagotowujemy wodę z łyżką cukru i wrzucamy do niej pokrojone frytki na 5 minut. Wyjmujemy je na durszlak i osuszamy ściereczką.
We frytkownicy lub w sporym garnku rozgrzewamy olej do temperatury 160 st. C. Porcjami smażymy frytki, aż wypłyną na powierzchnię. Odkładamy do głębokiego talerza wyłożonego papierowym ręcznikiem
Gdy przesmażymy wszystkie frytki, zwiększamy temperaturę do 180 st. C i smażymy frytki porcjami, aż ładnie się zrumienią. Odsączamy je z nadmiaru tłuszczu na papierze, oprószamy solą morską i podajemy z sosami: np. majonezowym lub barbecue.
Grillowane sardynki to bardzo popularna przekąska w Portugalii. Samo danie jest bardzo proste w przygotowaniu, podawane jest zarówno w restauracjach, jak i sprzedawane na ulicznych bazarkach. Małe sardynki zjadane są w całości, jedynie bez ogona i głowy - drobne ości podczas obróbki termicznej stają się praktycznie niewyczuwalne.
Składniki:
Rybki patroszymy i opłukujemy. Osuszamy, układamy na tackach i doprawiamy odrobiną pieprzu. Grillujemy po obu stronach, aż się ładnie zezłocą - przez około 20 minut. Upieczone sardynki polewamy oliwą i oprószamy gruboziarnistą solą.