Napar z sałaty remedium na zasypianie? Internauci nie zrozumieli badania

W internecie pojawiają się różne informacje, które łatwo się powiela. Niestety nie zawsze są zweryfikowane. Przykład? Od jakiegoś czasu wśród użytkowników TikToka panuje trend na przygotowywanie napoju na problemy ze snem. Pomysł prawdopodobnie zainspirowały wyniki badania z 2017 roku. Problem w tym, że ktoś je źle zinterpretował.

Napar z sałaty remedium na dobry sen

Przepis na napar z sałaty, który krąży ostatnio po sieci, jest prosty, choć - co ciekawe - brakuje konkretnych wytycznych co do proporcji składników czy czasu parzenia. To jednak nie przeszkodziło wielu osobom, by napój zrobić po swojemu. Użytkownicy wkładają sałatę do kubka lub pojemnika zalewają wrzątkiem i odstawiają na jakiś czas, by się zaparzyła i oddała właściwości wodzie. Potem piją napar (czasem nawet nie czekając, aż nieco ostygnie) i czekają na rezultaty. Kilka takich filmików możecie zobaczyć na TikTokach użytkowników o nickach @shapla_11, @lizzymwong czy @thatnickguy_. Co ciekawe, efekty się pojawiają, jednak wygląda na to, że to jedynie placebo.

Użytkownicy podchodzili do eksperymentu raczej sceptycznie, a przynajmniej sami tak twierdzili. Po jakimś czasie jednak sami byli zaskoczeni, że woda z sałaty faktycznie zadziałała i sprawiła, że stali się senni. Czy to możliwe? Na ten temat wypowiedzieli się naukowcy na łamach portalu mindbodygreen.

Okazuje się, że pomysł zrodził się prawdopodobnie przez wyniki badania z 2017 roku, w którym badacze testowali wpływ składnika o nazwie lactucin, zawartego w sałacie, na senność myszy. Problem w tym, że:

  • po pierwsze badania nie testowano na ludziach. Owszem, testy na zwierzętach mogą sugerować podobny wpływ także na ludzi, jednak nie można tego zakładać bez potwierdzenia na próbce ludzkiej;
  • po drugie w badaniu wzięto pod uwagę konkretny rodzaj sałaty, mianowicie rzymską. Inne gatunki nie zawierały wystarczającej ilości składnika, który wpływa na uczucie senności;
  • po trzecie ekstrakt z sałaty został wyprodukowany w długotrwałym procesie suszenia, proszkowania i ekstrakcji, by uzyskać odpowiednią proporcję składników. Zwyczajne zalanie wrzątkiem sałaty ma się nijak do takiego specyfiku;
  • wreszcie po czwarte, do przyrządzenia ekstraktu wykorzystano 70 proc. etanol, a nie zwykłą wodę.

Biorąc pod uwagę powyższe, naukowcy stwierdzili, że nie jest możliwe, by sam wywar z jakiejkolwiek sałaty mógł mieć wpływ na senność. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest więc efekt placebo.

Zobacz wideo Sałatka nicejska ze stekiem z tuńczyka. Poezja!

Co prawda napar z sałaty nie ma szkodliwego działania, my jednak polecamy po prostu zjeść coś dobrego sałatą rzymską. Może boską sałatkę nicejską z powyższego wideo? Albo sałatkę cezar, a może taką na dwa chapsy?

Więcej o: