Alkohol w Polsce jednym z najtańszych. Mniej zapłacimy tylko w trzech krajach UE

Jak różnią się ceny alkoholu w państwach Unii Europejskiej? Eurostat opublikował podsumowanie za rok 2020. Polska na czwartym miejscu - ale od końca.

Jak wyglądają ceny alkoholu w Polsce na tle innych państw Europy? Możemy to sprawdzić dzięki danym opublikowanym przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Okazuje się także, że w kraju, gdzie alkohol jest najdroższy (w Finlandii), ceny są niemal trzykrotnie wyższe niż tam, gdzie kosztuje on najmniej (na Węgrzech).

Zobacz wideo

Ceny alkoholu w UE

Założono, że średni wskaźnik cen alkoholu w UE wynosi 100. Ta wartość stała się punktem odniesienia dla cen z kolejnych państw. I tak na czele rankingu mamy Finlandię z wynikiem 193, na drugim miejscu Irlandię (181) i Szwecję (166). Na kolejnych miejscach znalazły się Grecja, Dania i Estonia. Najbliżej średniej europejskiej zaś Francja i Litwa. Gdzie jest najtaniej? Na Węgrzech (73), w Rumunii (74) i Bułgarii (81). Tuż przed nimi znajduje się Polska z wynikiem 86,5.

Norwegia na czele

Podano również statystykę dotyczącą państw niebędących członkami Unii Europejskiej, ale znajdujących się w Europie. W Norwegii wskaźnik wyniósł aż 250, na Islandii 240, a w Szwajcarii około 140.

Podczas badania wzięto pod uwagę zarówno alkoholi wysokoprocentowych, wina, jak i piwa.

Jesteście zaskoczeni tymi wynikami?

Więcej o: