Tych grzybów nie zbieraj. Możesz słono zapłacić

Wybierasz się na grzyby? Sprawdź, których grzybów nie zbierać. Tym razem nie chodzi o to, czy są trujące bądź niejadalne, ale o kwestie prawne.

Sezon na grzyby trwa - planujecie już kolejne grzybobranie? Mamy nadzieję, że zapoznaliście się już z zasadami, które obowiązują w lesie. Teraz mamy jeszcze jeden poradnik. Sprawdźcie, których grzybów nie zbierać, by... nie zapłacić kary. Jeśli je spotkacie - zróbcie zdjęcie, ale pod żadnym pozorem nie niszczcie grzybów ani nie zabierajcie ze sobą!

Co grozi za zbieranie grzybów chronionych?

Osobom, które złamią prawo i będą zbierać chronione grzyby, grożą kary pieniężne. Strażnik może wypisać mandat w wysokości 500 zł (zarówno za zbieranie grzybów chronionych, jak i zbieranie w miejscu, gdzie jest to zabronione, np. w rezerwacie). Osoby uprawnione mogą także złożyć pozew przeciwko grzybiarzowi. Wyższa kara, nawet 5 tys. zł grozi, jeśli zostało z zebranych (lub zniszczonych) wyjątkowo dużo grzybów z określonego terenu.

Borowikowiec tęgoskórowy

Borowikowiec tęgoskórowyBorowikowiec tęgoskórowy Tomasz Czadowski/shutterstock.com

Bardzo ciekawy grzyb - sam przypomina popularnego zajączka, ale występuje pasożytniczo na owocnikach tęgoskóra cytrynowego. Objęty częściową ochroną, w Polsce występuje bardzo rzadko (odnotowano ok. 50 siedlisk).

Zobacz wideo Bułki z kurkami

Gwiazdosz długoszyjkowy

Gwiazdosz długoszyjkowyGwiazdosz długoszyjkowy Henri Koskinen/shutterstock.com

Jeden z przedstawicieli fascynujących gwiazdoszów (spośród których wiele znajduje się pod ochroną). W Polsce bardzo rzadki, objęty częściową ochroną.

Kolczakówka piekąca

Kolczakówka piekącaKolczakówka piekąca Alexander Rakov/shutterstock.com

Niesamowity grzyb, który wygląda, jakby krwawił. Występuje głównie w lasach iglastych. Gatunek wymierający, w Polsce i w Europie bardzo rzadki, objęty ścisłą ochroną.

Krwistoborowik szatański

Krwistoborowik szatańskiKrwistoborowik szatański Nataliaova/shutterstock.com

"Borowik szatański" czy "szatan" to nazwy przypisywane potocznie goryczakowi żółciowemu, niesmacznemu grzybowi, który jest czasem mylony z podgrzybkiem czy borowikiem. Tymczasem prawdziwym szatanem, silnie trującym jest krwistoborowik szatański, występujący w Polsce bardzo rzadko. Ma charakterystyczny czerwony trzon i czerwieniejącą gąbkę pod kapeluszem. Objęty ścisłą ochroną.

Ozorek dębowy

Ozorek dębowyOzorek dębowy Jukka Palm/shutterstock.com

Wydawało wam się, że drzewo pokazało język? To mógł być ozorek dębowy, czerwony grzyb rosnący pojedynczo lub w grupach na pniach żywych dębów. W Polsce objęty częściową ochroną. Rzadki.

Inne grzyby objęte ochroną

Przykładowe grzyby objęte ochroną ścisłą:

  • berłóweczka czeska, łuskowata, rudawa,
  • boczniak mikołajkowy,
  • gwiazdosz kwiatuszkowaty, bury, szorstki,
  • koronica ozdobna (na zdjęciu głównym - trująca!),
  • sarniak szorstki, sinostopy
  • soplówka jeżowata,
  • żagiew korzonkowa

Przykładowe grzyby objęte ochroną częściową (mogą być zbierane pod pewnymi warunkami - najczęściej konieczne jest uzyskanie zezwolenia):

  • gąska wielka,
  • gwiazdosz czarnogłowy, najmniejszy, prążkowany
  • mądziak psi,
  • pałeczka frędzelkowana,
  • sromotnik fiołkowy
Więcej o:
Copyright © Agora SA