Ciemna końcówka banana jest trująca? To popularny mit. Czy zatem można ją jeść bez obaw? Wyjaśniamy

Ciemna końcówka banana od lat wzbudza wiele emocji. Na jej temat krąży bowiem kilka niepokojących plotek. Czy można ją jeść?

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl.

Ciemne końcówki bananów - źródło toksyn i... robaków?

Ciemne końcówki bananów nie wyglądają apetycznie. Bardzo odznaczają się wśród jasnego miąższu owocu, dlatego tym bardziej niespecjalnie zachęcają do spożycia. Nie pomaga też fakt, że z pewnością wiele osób słyszało o tym, że ciemne końcówki bananów mogą być szkodliwe. Z tego powodu często wzbraniamy się przed ich zjedzeniem i wyrzucamy do kosza razem ze skórką. Jak jest faktycznie?

Zobacz wideo A co zrobić z banana? Klasyczny kopiec kreta!

Jedna z teorii głosi, że w końcówkach bananów zagnieżdżają się robaki i składają tam jaja. Według innej właśnie w tych częściach gromadzą się toksyny i szkodliwe substancje z nawozów. Śpieszymy z odpowiedzią. Otóż obie te teorie są całkowicie niepotwierdzone.

Czym są ciemne końcówki bananów?

Jest za to lepsze wyjaśnienie, skąd się biorą te ciemne końcówki. To nic innego, jak pozostałość po kwiecie bananowca. Ot cała historia. Zarówno miąższ, jak i końcówki jak najbardziej nadają się do jedzenia. Ba! Nawet skórka się do tego nadaje - jednak  do tego celu warto wybierać te z upraw organicznych. Jak wykorzystać skórkę od banana? Sprawdźcie genialny przepis na szarpaną "bananinę" według autorki Instagrama Biedanizm:

Skórka od banana"Szarpana bananina" hitem internetu. Do przygotowania potrzebna... skórka

A jeśli wolicie nie zjadać skórki, jest też kilka innych sposobów na jej wykorzystanie. Oto one:

Nawóz ze skórek bananówWyrzucasz skórki od bananów do kosza? To błąd. Mogą się jeszcze przydać

Jecie ciemne końcówki bananów? A może cały czas obawialiście się o ich toksyczność?

Więcej o: