"Ponad 80 proc. ceny butelki wódki stanowią podatki". A od nowego roku może być gorzej

Alkohol znów podrożeje? Na to wygląda, bowiem rząd pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl.

Podwyżka akcyzy na alkohol

Niektórzy wciąż wspominają zeszłoroczną podwyżkę akcyzy na alkohol. Pod koniec 2019 roku Sejm uchwalił nową stawkę, która w życie weszła od stycznia 2020. Wtedy mowa była o 10 proc. wzroście.

Okazuje się, że kolejna może nastąpić już za kilka miesięcy. Przedstawiciele branży alkoholowej przyjmują nowe informacje z niepokojem. Sejm bowiem pracuje obecnie nad kolejną podwyżką akcyzy. Jeśli projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zostanie zaakceptowany, już od stycznia producentów czekają zmiany w rozliczeniach, a nas - konsumentów - zwiększone wydatki na alkohol.

Jak czytamy na Portalu Spożywczym, od 2022 roku akcyza na alkohol ma podskoczyć o 10 procent. Mało tego, plan na najbliższe lata, który przedstawił rząd, zakłada, że do 2027 co roku podatek ten będzie wzrastał o kolejnych 5 proc.

Dzisiaj ponad 80 proc. ceny butelki wódki stanowią podatki. A propozycja, którą mamy obecnie w Sejmie, mówi o następnej podwyżce

- mówi Marek Sypek, dyrektor generalny Stock Polska, cytowany na wspomnianym portalu. Wygląda więc na to, że w przyszłym roku ceny alkoholu niektóre osoby mogą zaskoczyć.

Zobacz wideo Picie soku z buraka i buraczanego zakwasu to norma. A znacie drinki z buraków?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.