Rzodkiewka należy do najbardziej lubianych wiosennych warzyw. Mało kto wie, że najczęściej spożywana część jadalna, nazywana korzeniem, tak naprawdę jest zgrubieniem. Jadalna jest cała roślina – także liście. Dlatego też możemy uprawiać ją nie tylko na działce, ale również w domu i spożywać jej kiełki lub młode listki.
Rzodkiewka zawiera dużo witaminy C i witaminy z grupy B oraz znaczne ilości składników mineralnych: potas, wapń, fosfor i żelazo. Warzywo to wykazuje działanie antybiotyczne, bakteriostatyczne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne, a także przeciwnowotworowe. Poprawia pracę nerek i wątroby, a nawet działa wykrztuśnie. Systematyczne konsumowanie rzodkiewek wpływa korzystnie na wzrok i pamięć.
Ze względu na zawartość żelaza spożycie rzodkiewek jest zalecane przy anemii. Ponieważ zawiera potas, jest zbawienna dla osób z nadciśnieniem. Ze względu na dużą zawartość związków siarki rzodkiewkę zaleca się też w diecie wzmacniającej włosy i paznokcie.
Najczęściej kojarzymy rzodkiewki z dodatkiem do posiłku. Tymczasem warto je traktować jako samodzielną przekąskę. Taka przekąska może nam pomóc zrzucić kilka zbędnych kilogramów. To warzywo składa się aż w 95% z wody, a co za tym idzie jest niskokaloryczne.
Rzodkiewka nadaje się również dla niejadków, ponieważ pobudza trawienie. Niestety, te które wczesną wiosną kupujemy w sklepach mogą zawierać duże ilości azotanów szkodliwych dla naszego zdrowia. Jeżeli uprawiamy ją sami, nie musimy się o to martwić.
Wysiew rzodkiewki można zacząć kiedy tylko ziemia się nieco ogrzeje. Z wiosennego zbioru smakuje najlepiej. Dostępne na rynku odmiany rzodkiewek różnią się kolorem i kształtem zgrubień, długością okresu wegetacji oraz terminem siewu. Kupując rzodkiewki wybierzmy odpowiednią odmianę.
Tak naprawdę sianie rzodkiewki można zacząć już od początku marca. Siać ją można aż do maja oraz od lipca do września. O sianiu rzodkiewki warto wiedzieć kilka rzeczy, które nie tylko pomogą wyhodować idealną rzodkiewkę, ale też zaoszczędzą miejsce w ogrodzie warzywnym.
Rzodkiewkę często sieje się z innymi warzywami w międzyrzędach, bo rośnie szybko i zrywa się ją zanim wyrosną pozostałe warzywa. Rzodkiewka ma bardzo krótki okres wegetacji – od siewu do zbioru mija zaledwie 25-50 dni. Nasiona można wysiewać przez cały sezon począwszy od wczesnej wiosny (koniec marca) aż do jesieni (początek września). Dobrze jest siać je małymi partiami co kilkanaście dni, tak by zapewnić sobie ciągłość zbiorów. Uprawa rzodkiewki najlepiej udaje się wiosną, bo minimalna temperatura kiełkowania nasion to zaledwie 4°C.
Nasiona wysiewa się bezpośrednio na stanowiska do gruntu; płytko, maksymalnie na głębokość centymetra. Nasionka oczywiście przysypujemy. Siać należy rzadko, najlepiej co 6–8 cm. Po kilku dniach (4-7) powinny się pojawić pierwsze oznaki kiełkowania rzodkiewki. Przez cały czas warto regularnie podlewać grządkę oraz raz na jakiś czas (np. raz w tygodniu) warto wyrwać otaczające chwasty. Jeśli rośliny wzejdą gęściej, trzeba je przerwać, gdyż zbyt ciasno rosnące rzodkiewki nie wykształcają dużych bulw (liście rzodkiewek są jadalne, więc takie wyrwane rośliny możemy dodać do sałatki).
Pamiętaj, że wiosną siejemy odmiany wczesne, jesienią zaś późne. Jeśli wysiewamy marchew czy pietruszkę, możemy posiać razem z nimi rzodkiewkę. Wyznaczają rzędy, pomagają zaoszczędzić miejsce, a marchew i pietruszka wschodzą o wiele później.
Jeśli chcemy wyhodować własną rzodkiewkę w domu, to wystarczy doniczka wypełniona podłożem do wysiewu i paczka nasion, żeby już po kilku dniach wyrosły nam pierwsze młode liścienie rzodkiewek. Nasiona wysiewamy niezbyt gęsto i przykrywamy cienką warstwą podłoża. Delikatnie zwilżamy i przykrywamy folią, która utrzyma nam stałą wilgotność do czasu wykiełkowania naszej uprawy.