Kiedy siać pomidory, aby cieszyć się zbiorami w sezonie? Kalendarz wysiewu

Pomidory owocują obficie i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego należą do najpopularniejszych warzyw w ogrodach przydomowych. Z pewnością wielu z nas chciałoby mieć pomidory we własnym ogródku lub na balkonie. Początkujący miłośnicy ogrodnictwa mogą mieć liczne pytania o sposób uprawy tych smacznych warzyw. Przedstawiamy kalendarz wysiewu pomidorów, by sprawdzić w jakim okresie je siać.

Kalendarz wysiewu pomidorów

Zastanawiasz się, kiedy siać pomidory? Kalendarz siewu pomoże Ci to zaplanować. Odpowie na pytanie, kiedy siać ogórki do gruntu, a kiedy rozsadzać pomidory. Pomoże też zaplanować prace ogrodowe tak, aby móc jak najdłużej korzystać ze świeżych zbiorów z własnego ogródka. Najlepiej przeprowadzać wysiewy aż do sierpnia. Dzięki temu, nawet gdy za oknem zapanuje mróz, będziemy mogli cieszyć się smakiem, kolorem i zapachem świeżych warzyw. Gotowe kalendarze siewów można znaleźć zarówno w Internecie, jak i poradnikach ogrodniczych. 

Aby nasze plony wyrosły i były dorodne, warto wiedzieć, kiedy siać pomidory dlatego najlepszym rozwiązaniem jest kalendarz ogrodnika. Sprawdź zatem kiedy siać pomidory na rozsadę. Duży wpływ na wegetację roślin ma nie tylko pogoda, ale również Księżyc. Dlatego też przy wykonywaniu prac w ogrodzie można uwzględnić fazę, w jakiej Księżyc właśnie się znajduje. Według kalendarza księżycowego najlepszą porą na sadzenie pomidorów jest faza, kiedy Księżyc jest w pełni. To także odpowiednia pora na wysiew takich warzyw jak: brukselka, kapusta, cebula, marchew, czy rzodkiewka

Kiedy siać pomidory na rozsadę?

Rozsada pomidora dostępna jest w sklepach ogrodniczych, ale możemy też przygotować własną rozsadę, co spowoduje, że będziemy mieli mniejsze koszty za zakup roślin. Przygotowując rozsadę samodzielnie, musimy wiedzieć, że czeka nas zdecydowanie więcej pracy, aniżeli przy sadzeniu pomidorów z gotowej rozsady. Rozsadę przygotowuje się z nasion pomidora. Nasiona tych warzyw dostępne są praktycznie w każdym sklepie ogrodniczym, a ich koszt nie jest wysoki. Warto jednak pamiętać o tym, aby przed zakupem nasion sprawdzić ich datę przydatności. Musimy także podjąć decyzję, która odmiana będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Warto zwracać szczególną uwagę na to, by nasiona były prawidłowo przechowywane, ponieważ w przeciwnym razie mogą stracić zdolność do kiełkowania. Niestety papierowe torebki, w których z reguły kupujemy nasiona pomidorów, nie są dobrą ochroną przed wilgocią, dlatego tak istotne jest, by mieć zaufanie do sklepu, z którego kupujemy nasiona warzyw. 

Zobacz wideo Sprawdź pyszny przepis:

Wysiew pomidorów

Najlepszym terminem na wysiew pomidorów to początek wczesnej wiosny. Idealny czas na wysiew nasion pomidorów to marzec i kwiecień (do 15 kwietnia). W tym czasie temperatura jest zazwyczaj stała, a przymrozki nie są już tak duże. Warto zacząć od sadzonek w doniczkach w pomieszczeniu, które następnie można przesadzić do gruntu. Na produkcję rozsady potrzeba 50-60 dni. Rośliny powinny być gotowe do przeniesienia na miejsce docelowe w drugiej lub trzeciej dekadzie maja, dlatego siew pomidorów przeprowadza się na przełomie marca i kwietnia. Jeśli dysponujemy szklarnią, możemy rozpocząć uprawę wcześniej, już pod koniec lutego.

Nasiona wysiewa się w skrzynkach, doniczkach bądź na tackach z perforowanym dnem. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne podłoże do siewów lub samodzielnie przygotować mieszankę z równych części torfu, piasku i próchnicy. Przygotowany materiał powinien być lekki i przepuszczalny, ale jednocześnie mało podatny na przesychanie.

Nasiona pomidorów wykiełkują najszybciej w temperaturze ok. 25°C. Jednak kiedy już wykiełkują należy obniżyć jej wartość do 18-20°C w dzień, a w nocy 12-15°C. Jeśli temperatura będzie wyższa, przyczyni się do nadmiernego wzrostu rozsady, jeśli zbyt niska – wzrost siewek zostanie zahamowany. Nie wolno dopuścić do przeschnięcia podłoża, dlatego codziennie należy rozpylać nad nim mgiełkę wodną. Gdy rośliny wykiełkują, zmieniamy metodę nawadniania – raz dziennie wstawiamy pojemnik do miski z letnią wodą, uważając, by nie zmoczyć łodyg ani liści. Zbyt gęsto rosnące siewki należy przerywać.

Po upływie 10-14 dni, gdy zacznie się rozwijać pierwszy liść właściwy, pikujemy siewki do osobnych doniczek o średnicy ok. 10 cm bądź do inspektu w rozstawie 10 x 10-15 cm. Wykorzystujemy ten sam rodzaj podłoża, co podczas siewu.

Kiedy mamy posadzoną już rozsadę pomidorów i przeprowadziliśmy pikowanie, czyli zasadzenie pojedynczych roślin do oddzielnych doniczek, musimy teraz odpowiednio zadbać o rozsadę. Połowa maja to odpowiedni moment na to, by przesadzić pomidory na miejsce stałe do gruntu.

Zobacz też: Truskawki w beczce: jak uprawiać? Co zrobić, aby wydajnie owocowały?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.