Koper powinien rosnąć w każdym ogrodzie. Nie tylko jest aromatycznym dodatkiem do potraw, zawierającym dużo witamin. Chroni także inne warzywa przed chorobami i szkodnikami. Koper ogrodowy jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie na słonecznych, osłoniętych od wiatru, umiarkowanie wilgotnych stanowiskach. Nie ma większych wymagań glebowych, jednak lubi podłoże dobrze spulchnione, żyzne i przepuszczalne. Koper ogrodowy to jednoroczna roślina o palowym korzeniu, której łodyga osiąga wysokość nawet 1,5 m, a zakończona jest żółtym kwiatostanem ułożonym w kształt rozłożonej parasolki.
Wiosną siew kopru ogrodowego można zacząć od 15 kwietnia. Jesienią koperek sieje się od 15 października. Pamiętajmy, że roślina ta rozsiewa się również sama. Koper ogrodowy uprawia się z nasion, które wysiewać należy wprost do gruntu od wiosny, co około 2 tygodnie, aż do jesieni. Taki siew zapewnia zbiór przez cały czas. Koper ma krótki okres wegetacyjny, wynoszący 45–50 dni, dlatego po każdym wysiewie ziemię lekko się przyklepuje i obficie podlewa. Koper nie powinien być siany obok i po warzywach czy ziołach z rodziny selerowatych, do której też należy.
Koper możemy również uprawiać na własnym balkonie, ponieważ dobrze radzi sobie w donicach. Średnica doniczki nie powinna być mniejsza niż 10-15 cm, w innym przypadku gleba będzie zbyt szybko tracić wilgoć i składniki pokarmowe, a co za tym idzie rośliny zaczną zamierać.
Pamiętajmy, że uprawiając koper na zbiór do przygotowania kiszonek (m.in. z ogórków), by przy wcześniejszym uszczykiwaniu liści zawsze pozostawiać górną część pędu, gdzie znajduje się stożek wzrostu – jeśli go usuniemy, roślina nie wypuści pędu kwiatostanowego i zacznie zamierać.
Nasiona kopru ogrodowego można nabyć w każdym sklepie ogrodniczym. Zaopatrzyć się w nie można także w marketach spożywczych lub zakupić online. Warto korzystać jednak z ofert sprawdzonych sprzedawców, aby uzyskać świeże nasiona - to zwiększa szansę na udane i obfite plony.
Koper ogrodowy uprawia się jako roślinę przyprawową na zbiór liści, które stosuje się jako dodatek do rozmaitych potraw (np. zup, dań z ziemniaków, sosów, ryb, sałatek). Gotowanie bądź smażenie liści kopru powoduje zanik jego aromatu, dlatego dodajemy go pod koniec przyrządzania potraw. Do przygotowania kiszonek (m.in. z ogórków) wykorzystuje się całe rośliny kopru, łącznie z korzeniem i kwiatostanem.
W zależności od tego, do czego chcemy wykorzystać koper ogrodowy, czas jego zrywania może być różny. Koper przeznaczany na przyprawę zbieramy w miarę wzrostu - stopniowo. Po zakwitnięciu roślin zbieramy, jeśli chcemy użyć go jako dodatku do przetworów. Zbiór kopru zielonego zwykle przypada po 5–6 tygodniach od siewu. Liście zbiera się wiosną i latem przed kwitnieniem, a nasiona latem, gdy już dojrzeją. Świeże liście kopru można uszczykiwać z rośliny przez cały okres jej wzrostu, ale największy plon uzyskamy do momentu kwitnienia. Ścięte świeże liście kopru przechowywane w temperaturze pokojowej szybko więdną, żółkną i zasychają. Dlatego warto liście drobno pokroić i zamrozić albo je ususzyć.
Koper jest suszony na dwa sposoby:
Wysuszony koperek należy chronić przed silnym światłem i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, dlatego suszoną przyprawę należy umieścić w słoiczkach z ciemnego szkła lub porcelany. Pojemniki muszą być szczelnie zamknięte. Do przechowywania służą również puszki, torby papierowe oraz woreczki lniane.
Zobacz też: Jak przedłużyć żywotność świeżego koperku? Wystarczy suchy słoik