Truskawki - sadzenie i uprawa owocowego smaku lata

Truskawki to bez wątpienia jedne z najsmaczniejszych letnich owoców. Doskonale nadają się pod uprawę w naszym klimacie. Truskawki są stosunkowo łatwe w uprawie; wystarczy odpowiednie podłoże oraz słoneczna ekspozycja, by latem delektować się ich smakiem. Doradzamy jak sadzić i pielęgnować truskawki oraz jakie wybrać sadzonki, by cieszyć się dorodnymi plonami tych pysznych owoców.

Jak uprawiać truskawki?

Uprawa truskawek nie należy do najtrudniejszych i nawet początkujący działkowiec poradzi sobie z sadzeniem i pielęgnowaniem tych roślin w ogrodzie. Aby owoce truskawki były smaczne, plantację musimy założyć w słonecznym miejscu. Jeśli nasze truskawki posadzimy w cieniu, owoce będą mało dorodne i kwaśne. Truskawki dobrze rosną na glebie lekkiej, bogatej w próchnicę. Najlepiej rozwijają się w lekko kwaśnym podłożu (pH 5,5 – 6). Dobrze jest przed posadzeniem truskawek sprawdzić pH podłoża i odpowiednio je przygotować. Jeśli nie mamy działki, to z powodzeniem możemy uprawiać truskawki na słonecznym balkonie.

Przy podlewaniu pamiętajmy, że jeśli wiosna i lato są wyjątkowo suche, to rośliny potrzebują dostarczenia dodatkowej porcji wody. Jest to szczególnie ważne w okresie owocowania. Niedobory wody mogą skutkować drobnymi i mało soczystymi owocami. Podlewając rośliny w trakcie owocowania uważajmy, by nie moczyć owoców, ponieważ może zwiększać to ryzyko chorób grzybowych. Jeśli chcemy zwiększyć wilgotność gleby, warto zastosować agrowłókninę, która ogranicza parowanie wody z podłoża.

Najwcześniejsze odmiany truskawek zaczynają dojrzewać już w drugiej połowie maja. Większość owoców zbieramy w czerwcu. Okres owocowania trwa ok. 3-4 tygodni. Jeśli posadziliśmy odmiany powtarzające owocowanie, to z końcem lipca lub początkiem sierpnia znów możemy cieszyć się truskawkami z własnej działki.

Zobacz wideo Doskonały przepis:

Wybór sadzonek truskawki

Truskawki to niskie byliny, które można uprawiać zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Powstały jako mieszaniec dwóch gatunków poziomki i od tego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością.

Sadzonki truskawek najlepiej zakupić w szkółkach ogrodniczych. Tylko zakup ze sprawdzonej hodowli gwarantuje nam, że sadzonki będą wolne od chorobotwórczych patogenów. Każda sadzonka cechuje się odpowiednim typem, klasą i odmianą, które opisują technologię uprawy, wielkość owoców i ich walory smakowe.

Typy sadzonek truskawek:

  • Sadzonki zielone - kopane z plantacji. Mają one bardzo wrażliwy system korzeniowy, ponieważ wykopywane są z gruntu jesienią oraz wczesną wiosną i właśnie w tych porach są dostępne dla klientów.  Najlepiej posadzić je zaraz po zakupie, aby nie przeschły korzenie. Tu plon będzie w kolejnym sezonie po posadzeniu. Pierwsze plony tych sadzonek są skromne, ale ich zaletą jest niska cena.
  • Sadzonki frigo – wykopywane są zimą, gdy rośliny przechodzą czas spoczynku, a następnie w bezlistnej formie trafiają do chłodni. Dostępne od wiosny do lata, Po posadzeniu takie sadzonki rosną bardzo szybko i owocują po ok. 2 miesiącach. Sadząc takie truskawki mamy pewność, że w danym sezonie zbierzemy już pierwszy plon. Ich wadą jest wysoka cena.
  • Sadzonki doniczkowane – dostępne są praktycznie przez cały sezon. Możemy je sadzić od połowy marca do listopada. Mają one w pełni rozwiniętą bryłę korzeniową. Produkowane są w sterylnym, torfowym podłożu. Jeśli posadzimy je wiosną, to jest duża szansa na pojedyncze owoce, ale obfitymi zbiorami możemy się cieszyć dopiero w następnym sezonie.

Sadzenie truskawek

Prawidłowe sadzenie truskawek to wraz z odpowiednimi sadzonkami i przygotowaniem stanowiska – podstawowy element udanych upraw truskawek. Kluczowa jest tu prawidłowa głębokość oraz czas, który zależy od m.in. od rodzaju sadzonek, ale też od sposobu prowadzenia plantacji i oczywiście pogody.

Dzięki dostępności trzech typów sadzonek (zielone, frigo i doniczkowane), truskawki możemy sadzić właściwie w czasie całego okresu wegetacji. Za najlepszy termin do sadzenia uchodzi lato (przełom lipca i sierpnia), ale posadzenie roślin wcześniej lub później wcale nie zmniejsza naszych szans na pyszne i dorodne owoce.

Jak już wspomnieliśmy do uprawy truskawek należy wybrać miejsce dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Jeśli mamy już wybrane miejsce w ogrodzie i zakupione sadzonki, możemy przystąpić do zakładania plantacji. Wybrany teren należy odchwaścić, przekopać za pomocą łopaty, wyrównać grabiami, a następnie nawieźć za pomocą nawozów naturalnych, czyli kompostu lub obornika. Nawożenie warto przeprowadzić w roku poprzedzającym sadzenie truskawek. Rośliny te płytko się korzenią, łatwo jest uszkodzić ich system korzeniowy podczas późniejszego plewienia. Aby temu zapobiec dobrze jest zastosować materiał ściółkujący, czyli agrowłókninę lub słomę. Oba te materiały hamują wzrost chwastów oraz chronią owoce przed zanieczyszczeniem.

Truskawki najwygodniej uprawiać jest w rzędach. Najkorzystniejsze odległości pomiędzy rzędami to 40-60 cm. Rośliny sadzimy co 20 – 30 cm, co wpływa na prawidłowy rozwój pojedynczych okazów.

Pamiętajmy, że przed posadzeniem truskawek należy sprawdzić, czy sadzonki są wolne od chorób i szkodników oraz zwrócić uwagę, aby korzenie nie były przesuszone. W przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę lub dwie wstawić rośliny do wody.

Zobacz też: Kiedy siać pomidory, aby cieszyć się zbiorami w sezonie? Kalendarz wysiewu

Więcej o: