Zima dość surowo traktuje nasz organizm, dlatego zawsze po jesienno-zimowym okresie jesteśmy spragnieni witamin, minerałów i substancji odżywczych, zawartych w naturalnych produktach. Wiosną pojawiają się nowe możliwości – nowalijki. Nowalijki to młode warzywa, które dostępne są wczesną wiosną, na samym początku sezonu. Na sklepowych półkach młode warzywa szklarniowe dostępne są już w marcu oraz kwietniu, zaś te rosnące w gruncie trafiają do klientów dopiero na przełomie maja i czerwca. Młode warzywa są cenione ze względu na swoją chrupkość, świeżość, a także delikatny smak. Najchętniej spożywa się je na surowo, jako baza wiosennej sałatki lub dodatek do zdrowych kanapek.
Nowalijki wiosenne kuszą nas intensywnymi kolorami i świeżym zapachem, a zastosowanie tych młodych warzyw w kuchni jest bardzo szerokie. Cenimy sobie chrupiące sałaty o delikatnym smaku, soczyste rzodkiewki, wyrazistą zieloną cebulkę, czy zioła, które potrafią odmienić każde danie.
Nowalijki dostępne w marcu lub kwietniu:
Pamiętajmy, że produkty, które pojawiają się na targowiskach już na początku marca, pochodzą z uprawy szklarniowej. Tak wyhodowane warzywa również są smaczne i zawierają cenne substancje mineralne, ale niestety mają znacznie mniej witamin niż te rosnące w gruncie. Bardzo często pierwsze nowalijki mają ograniczony dostęp do światła słonecznego, którego w styczniu, lutym i na początku marca nadal jest w Polsce niewiele.
Aby zapewnić roślinom szybki wzrost i nieskazitelną formę stosuje się opryski z substancji chemicznych z dodatkiem azotu, saletry, czy soli amonowych, które przenikają do warzyw. Badania dowodzą, że to właśnie pierwsze nowalijki – sałata, rzodkiewka, szpinak czy botwinka – zawierają największe ilości azotanów zmniejszających wartość zdrowotną warzyw. Dlatego jeśli zależy nam na prawdziwej porcji zdrowych witamin, zadajmy sobie nieco trudu i samodzielnie wyhodujmy je w swoim ogródku lub na parapecie (np. szczypiorek lub rzeżuchę).
Na przełomie maja i czerwca, kiedy na rynku zaczną pojawiać się nowalijki z uprawy gruntowej, można coraz śmielej sięgać po warzywa korzeniowe. W tym czasie, na targowiskach można znaleźć większy wybór warzyw liściastych, na których nie stosowano chemicznych oprysków ze szkodliwymi azotanami. Jest to zatem szansa na włączenie dużej ilości świeżych produktów do swojej diety bez większych obaw o swoje zdrowie.
Nowalijki dostępne na przełomie maja i czerwca:
Zobacz też: Jak uprawiać pomidory na balkonie? Praktyczne rady i wskazówki