Szczypiorek, zwany również zieloną cebulą, nie tylko poprawia smak potraw, ale również dostarcza nam wielu witamin. Nowalijka ta jest tym bardziej cenna, że uprawiać ją można także zimą i na przedwiośniu, gdy świeżych i zdrowych warzyw jest tak niewiele.
Cebulę na szczypior sadzimy zwłaszcza zimą, ale możemy to robić praktycznie przez cały rok. Niektórzy mówią, że najlepsza cebula na szczypior w domowej uprawie to cebula dymka. Ta na pewno się sprawdzi, ale inne cebule też można zasadzić z myślą o świeżym szczypiorku. W przypadku cebuli dymki różnica polega na tym, że wypuszcza ona nieco drobniejszy szczypior, aniżeli zwykła cebula.
Kupując cebulkę dymkę (sadzonkę) należy zwrócić uwagę i wybrać odpowiedni jej rodzaj. Starajmy wybrać cebulę na szczypior, bowiem „produkuje" ona więcej zielonych łodyżek. Ze zwykłej sadzonki cebulki także wyrośnie szczypior, ale będzie mniej bujny. Bardzo ważne jest to, aby cebula na szczypiorek była zdrowa, twarda i nie miała żadnych oznak uszkodzeń, pleśni i grzybowych plam.
Cebule możemy sadzić przez cały rok. Najlepiej sadzić cebulki w odstępie około dwóch tygodni po kilka główek, tak żeby zapewnić sobie ciągłość zbiorów.
Sadzenie szczypiorku z cebuli krok po kroku:
Wybór donicy: dowolna, która spełni tylko jeden warunek – posadzona cebula będzie miała miejsce na wypuszczane korzonki. Może to być zarówno zwykła, plastikowa skrzynka, gliniana doniczka, czy specjalny pojemnik do produkcji ziół (taki z kilkoma otworami) lub pojemnik. Cebulka na szczypiorek może być ozdobą kuchennego parapetu i możemy ją posadzić w efektownej starej wazie.
Wybór podłoża: cebula nie jest wymagająca, jeśli chodzi o ziemię, wypuści szczypior rosnąc właściwie w każdej ziemi. Może być to na przykład uniwersalna ziemia do kwiatów, bądź ziemia z dodatkiem torfu.
Sadzenie właściwe: sadząc cebulę, należy pamiętać o tym, aby nie przykrywać jej całej. Trzeba zasadzić ją tak, żeby połowa lub ¾ cebuli została przykryta ziemią. Po niespełna tygodniu od zasadzenia już można cieszyć się własnym szczypiorkiem.
Miejsce uprawy: najlepsze miejsce na uprawę szczypiorku z cebuli stanowi parapet. Jeśli mamy wybór, postawmy doniczkę na parapecie okien od wschodu albo południa. Inne nasłonecznione miejsce także się sprawdzi.
Pielęgnacja szczypiorku z cebuli: ziemi nie trzeba nawozić, szkodników też nie trzeba usuwać, bo te nie występują. Pielęgnację ogranicza się do podlewania, a raczej regularnego solidniejszego zraszania. Ważne jest bowiem zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża. Ziemia ma być wilgotna, lecz nie mokra, gdyż warzywo może zgnić.
Rada: po około 3 tygodniach od zasadzenia cebula przestanie już wypuszczać szczypior. Jeżeli chcemy mieć dalej szczypiorek z własnej domowej hodowli, to trzeba po prostu zasadzić nową cebulę. Nowe cebulki najlepiej sadzić do nowej, świeżej ziemi.
Zobacz też: Nowalijki - wiosenne warzywa na naszym talerzu. Rodzaje nowalijek