Ile będą kosztować truskawki w tym roku? Nie spodziewajcie się niskich cen

Truskawki to jedne z tych owoców, których wiele osób nie może się doczekać. Pierwsze polskie owoce pojawiły się już na rynku, choć na razie tylko ze szklarni. Na gruntowe trzeba jeszcze trochę poczekać. Trzeba też przygotować się na to, że ceny tych owoców nie będą niskie. W niektórych miejscach to nawet 40 złotych za kilogram.

Więcej najnowszych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Wysoka inflacja wszystkim daje się we znaki. Jej efekt widać między innymi w cenach żywności, które mocno poszły w górę. Podwyżki nie omijają również uwielbianych przez Polaków truskawek. W rozmowie z serwisem strefaagro.pl plantatorzy wyjaśniają, że wyższe ceny owoców są spowodowane wzrostem cen innych produktów, które potrzebne są przy uprawie truskawek, między innymi witamin czy nawozów.

Dlatego utrzymanie tych truskawek jest bardzo kosztowne

- wyjaśniają. 

Zobacz wideo Sałatka ze szparagami

Jeden z producentów, który rozmawiał z serwisem sad24.pl, dodaje do tego również wzrost cen węgla kamiennego oraz energii elektrycznej. Cena, po której on sprzedaje swoje owoce, to 24 zł/kg.

Na razie w sprzedaży dostępne są polskie truskawki szklarniowe. Gruntowe pojawią się później, dopiero koło czerwca. Ceny tych pierwszych nie są niskie. Jak podaje strefaagro.pl, wahają się od 12 zł/kg do nawet 40! Wszystko zależy jednak zarówno od odmiany, jak i od producentów. U niektórych górna granica to około 25 zł/kg.

Ceny truskawek na rynkach hurtowych sprawdził serwis sadyogrody.pl. Przykładowo: w podwarszawskich Broniszach kilogram polskich owoców kosztuje od 18 do 22 zł. Na Wielkopolskiej Giełdzie Rolno-Ogrodniczej w Poznaniu jest już drożej. Tam ceny wahają się między 28 a 30 zł/kg. Owoce importowane z zagranicy są tańsze nawet o kilkanaście złotych, jednak często za niższą ceną idzie również niższa jakość truskawek.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: