Jak gotować szparagi? Czy trzeba je obierać? Wszystko zależy od tego, których używacie

Szparagi to sezonowe warzywa, które można przygotowywać na setki różnych sposobów. Aby dobrze smakowały, należy je odpowiednio przyrządzić. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie, jak gotować szparagi? Czy trzeba je obierać? Co ze twardniałymi końcówkami? Czy tak samo przygotowuje się szparagi białe i zielone? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące was pytania.

Więcej przydatnych porad kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Sezon na szparagi trwa bardzo krótko. Najlepsze warzywa zjemy w maju i w czerwcu. W pozostałych miesiącach również trafimy na nie w sklepach, jednak ich smak daleki będzie od tego z wiosny i lata. Najpopularniejsze są zielone i białe szparagi. Istnieje również trzecia odmiana, fioletowa, ale występuje dużo rzadziej. Fioletowe szparagi są dość trudne w uprawie. Dlatego w tym tekście skupimy się tylko na dwóch pierwszych odmianach.

Zobacz wideo Blanszowane szparagi z masłem czosnkowym i prażonymi migdałami

Szparagi. Czy trzeba je obierać?

To zależy, na którą odmianę się zdecydowaliście. Jeśli zamierzacie przyrządzić białe szparagi, konieczne będzie ich obranie z włókien. Można to zrobić małym, ostrym nożykiem lub obieraczką (dostępne są również specjalne obieraczki do szparagów). Ważny jest kierunek - szparagi należy obierać od góry (z pominięciem główki) do dołu. Następnie odcinamy twarde końcówki.

W przypadku zielonych szparagów sprawa jest prostsza. Ich nie trzeba obierać. Wystarczy tylko pozbyć się twardych końców. Można to zrobić, wyginając warzywo. Wtedy końcówka sama powinna się złamać.

Jak gotować szparagi?

Gdy macie już wstępnie przygotowane szparagi, gotowanie ich nie będzie trudne. Warzywa należy gotować w pozycji pionowej, dlatego najlepiej sprawdzi się wysoki i wąski garnek. W sklepach dostępne są specjalne naczynia w takim kształcie przeznaczone właśnie do gotowania szparagów. Mają też specjalne sito, która pomaga odsączyć wodę. Taki garnek to spora wygoda, ale oczywiście nie jest niezbędny. Jeśli macie inny garnek, w którym też możecie postawić szparagi tak, aby ich główki wystawały nad poziom wody, również możecie go użyć. 

Zielone szparagi można gotować z dodatkiem soli, cukru, odrobiny masła czy mleka. Białe podobnie, choć należy pamiętać, aby tej odmiany nie solić. Drugą różnicą jest czas gotowania. Białe szparagi gotujemy dłużej niż zielone. Różne źródła podają jednak różny czas. Przykładowo Anna Starmach radzi, aby białe szparagi gotować przez około siedem-osiem minut, a zielone przez trzy-cztery minuty. Niektórzy twierdzą z kolei, że czas gotowania należy wydłużyć - białych nawet do 12-15 minut, a zielonych do pięciu-ośmiu minut. Wszystko zależy też od grubości warzyw, więc najlepiej ich miękkość sprawdzać w trakcie gotowania, np. widelcem. Powinny być jędrne, miękkie, ale nie rozgotowane.

Szparagi należy gotować pod przykryciem, chyba że nie dysponujecie wysokim garnkiem i gotujecie je w pozycji leżącej. Wtedy nie ma potrzeby używania pokrywki. Wśród porad, które dotyczą tego, jak gotować szparagi, często przewija się też ta, aby je związać, dzięki czemu łatwiej będzie zapanować nad ich ustawieniem w garnku.

Jak wybrać najlepsze szparagi? Sprawdź końcówki i główki

Niezależnie od tego, jak chcecie przyrządzić szparagi, ich ostateczny smak będzie podyktowany również tym, czy są dobrej jakości. Dlatego już w momencie wybierania szparagów w sklepie powinniście zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • przyglądamy się główkom i końcówkom szparagów. Jeśli zauważymy na nich pleśń, odłóżmy je natychmiast, a najlepiej zgłośmy ten fakt obsłudze,
  • nieregularne główki szparagów zielonych nie mogą być pokruszone, główki białych - muszą być zamknięte i jasne. W obu wypadkach nie mogą być one nadgniłe czy spękane;
  • szparagi wąchamy - powinny pachnieć świeżo i przyjemnie,
  • pocierane o siebie łodygi powinny skrzypieć.

Więcej wskazówek znajdziecie w poniższym tekście:

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.