Czereśnie grozy idą w zapomnienie. Ceny znacznie się zmieniły

Na początku maja w mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie absurdalnie drogich czereśni. Za owoce na bazarze trzeba było zapłacić ponoć aż 260 złotych za kilogram. Specjaliści z branży spożywczej uspokajali, że cena wkrótce spadnie, a pierwsze polskie owoce pojawią się dopiero w czerwcu. Ile zapłacimy za czereśnie w drugiej połowie maja?

Więcej o cenach warzyw i owoców znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Ceny letnich owoców, takich jak truskawki czy czereśnie, często budzą kontrowersje na początku sezonu. Jak podkreślał w rozmowie z Bussines Insider Jakub Olipra, ekonomista z Credit Agricole, "zawsze o tej porze roku pojawia się jakieś zdjęcie z ceną z kosmosu".

- Zdjęcie z ceną 260 zł za kg czereśni doskonale wpisuje się w aktualny klimat na rynku, związany z galopującym wzrostem cen niemal wszystkich produktów spożywczych - powiedział. 

Zdaniem specjalisty, konsumenci powinni przygotować się w związku z tym także na wyższe ceny owoców w tym roku. Jak tłumaczył, jest ro związane zarówno z rosnącymi kosztami pracy, jak również cen energii, nawozów, chłodni czy transportu. 

Zapytaliśmy szefa kuchni, czy da się gotować w zmywarceModa na gotowanie w zmywarce. "Efekt porównywalny do sous-vide"

Ceny czereśni ostro w dół

Choć cena czereśni ze zdjęcia, które obiegło media społecznościowe, wzbudziła olbrzymie emocje, szybko pojawiły się opinie specjalistów tłumaczących, że są to owoce importowane. Jak wynikało z informacji Rynku Hurtowego Bronisze, na rynku są aktualnie dostępne tylko śladowe ilości czereśni importowanych z Hiszpanii. Owoce są dostępne w opakowaniach dwukilogramowych i kosztują około 140-150 zł.

Dziennikarze z serwisu dlahandlu.pl dodają, że 19 maja pod Halą Mirowską w Warszawie, czereśnie można było kupić w cenie 79 zł za kg.

Ile będzie kosztował kilogram czereśni?

Maciej Kmera, ekspert z biura promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego S.A. tłumaczył na łamach Portalu Spożywczego, że o ile pozostałe dni maja będą ciepłe i nie wydarzy się żaden kataklizm, pierwsze krajowe czereśnie zobaczymy w tym roku nieco wcześniej.

- Najpiękniejsze owoce będą dojrzewać na przełomie czerwca i lipca i cena będzie zależała od podaży i odmiany - przyznał Kmera. Jak dodał, dużą popularnością cieszą się odmiany o ciemnoczerwonych dużych owocach jak Kordia czy Regina. Ich ubiegłoroczna cena kształtowała się na poziomie 10-15 zł za kilogram.

W tym sezonie, w związku z wszechobecnymi podwyżkami cen, również za czereśnie najprawdopodobniej przyjdzie nam zapłacić nieco więcej. Na pocieszenie warto jednak dodać, że nie będzie to (jeszcze) kilkaset złotych. 

przyprawy (zdjęcie ilustracyjne)Przyprawy czasem trzymamy latami. Jak długo można je przechowywać? "Teściowa miała z 2013"

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: