CNN wybrało najlepsze pierogi z całego świata. Z Polski dwa rodzaje. Nie tylko te klasyczne

Amerykański serwis CNN stworzył listę najlepszych, zdaniem tamtejszych redaktorów, pierogów z całego świata. Wśród wyróżnionych dań nie mogło zabraknąć oczywiście tych z Polski, które są bardzo dobrze znane za granicą. Nie skończyło się jednak tylko na naszych klasycznych pierogach.

Więcej ciekawostek kulinarnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Amerykańscy dziennikarze przygotowali listę "The world's tastiest dumplings", która składa się z 35 rodzajów pierogów podawanych w różnych krajach świata. Zestawienie jest całkowicie subiektywne, ponieważ składa się z tych pierogów, które po prostu najbardziej zasmakowały twórcom listy. 

Nie zabrakło na niej również polskich przedstawicieli, co nie było dla mnie zaskoczeniem, ponieważ polskie pierogi są dobrze znane za granicą. Dużo bardziej zdziwiło mnie to, że redaktorzy CNN osobno uwzględnili również polskie uszka. Co napisali o naszych potrawach?

Zobacz wideo Dlaczego ruskie najlepsze i jak zareagują na wątróbkę? Cudzoziemcy próbują

Najsmaczniejsze pierogi według CNN. Polskę reprezentują dwa rodzaje

Pierwszy reprezentant naszego kraju to klasyczne pierogi, które znalazły się na ósmej pozycji, choć nigdzie nie wspomniano, że dania zostały ułożone w kolejności od najsmaczniejszych do najmniej smacznych, więc nie należy się raczej przywiązywać do tego miejsca. Amerykanie wyjaśniają, że pierogi pochodzą z Europy Środkowej i Wschodniej, jednak, jak pisze CNN, "najczęściej są uważane za polskie". Opisują, że pierogi można nadziewać ziemniakami, mięsem, serem, owocami lub kapustą. "Zazwyczaj są gotowane, a następnie smażone na maśle z cebulką. Ten efekt dodaje kolejną warstwę smaku" - piszą.

Na tym jednak nie koniec polskich przedstawicieli. Nieco niżej na liście widnieją uszka. Redaktorzy piszą, że są podobne do polskich pierogów i tłumaczą, że uszka po angielsku oznaczają "little ears". Opisują, że zwykle nadziewa się je mięsem i grzybami i je razem z barszczem, ale podkreślają, że do barszczu wigilijnego dodaje się uszka tylko w wersji bezmięsnej.

Amerykanie docenili również pierożki z innych zakątków świata. Na liście umieścili m.in. ravioli, pielmieni, gyoza, dim sum, empanady, chinkali, wonton, bawan czy momo. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA