Ile kosztuje jedzenie w Lidlu we Włoszech? Niektórych produktów nie kupisz, a ceny są inne niż w Polsce

Wiele osób planuje wyjechać na wakacje do Włoch. Część turystów zamierza wynająć mieszkanie z aneksem kuchennym, by móc zaoszczędzić. Sami więc gotują obiady z produktów zakupionych na miejscu. Ile zapłacimy za zakupy w słonecznej Italii? Sprawdziła to redaktorka Onetu.

Interesujesz się kulinariami? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo Kapusta po azjatycku

Polacy co roku chętnie spędzają urlop we Włoszech. Nie zawsze posiłki jedzą w restauracji, szczególnie jeśli chodzi o śniadania, choć zdarza się, że turyści gotują samodzielnie w wynajmowanym mieszkaniu również obiady i kolacje. Jakich cen w sklepach mogą się spodziewać?

Ceny we włoskim supermarkecie. Niektórych produktów tam nie znajdziemy

We Włoszech funkcjonuje wiele marketów. Jednym z nich jest popularny również w Polsce Lidl. Ofertę sklepu oraz ceny poszczególnych produktów postanowił sprawdzić Onet.

Znajdziemy tam te same marki ciastek, wody, dżemu, oliwy i wina. Próżno jednak szukać znanych w naszym kraju chipsów, które wiele osób uwielbia. Włoskie supermarkety sprzedają przede wszystkim produkty lokalne. Cieszą się tam ogromną popularnością i są najczęściej wybierane przez turystów i mieszkańców. 

Trzeba zwrócić uwagę na to, że ceny we Włoszech również szybują w górę. Bussiness Insider podaje, że inflacja osiągnęła tam 6 proc. (w Polsce 12,4 proc.). W związku z tym wielu Włochów ogranicza wyjścia do restauracji. 

Porównanie cen polskich i włoskich

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że włoskie supermarkety są droższe. Z tekstu Onetu dowiadujemy się, że za gazowane napoje bezalkoholowe zapłacimy o prawie złotówkę więcej. Kilogramowy arbuz w Italii kosztuje w przeliczeniu 9,18 zł, w Polsce zaś 7,89 zł. Masło jest droższe o kilka złotych. Podobnie jest z jajkami. Najtańsze opakowanie mleka kosztowało po przeliczeniu około 3,65 zł, czyli o 76 groszy więcej niż w Polsce.

W podobnej cenie jest woda. Niewiele tańsze są pomidory. W tym przypadku różnica kosztów wynosi około 33 grosze. Stosunkowo tani jest makaron - kosztuje nieco ponad 5 złotych. W Polsce za takie samo opakowanie zapłacimy 9 złotych. Niższe ceny dotyczą również dżemów. 

Z czego wynikają różnice w cenach?

W Polskich sklepach można zauważyć, że ceny wielu produktów mają VAT obniżony do zera. Władze włoskie nie wprowadziły takiej zmiany w kraju. Niedługo jednak różnice te mogą być zmniejszone, bo polska stawka VAT obowiązuje do 31 lipca 2022 roku. Wtedy najprawdopodobniej produkty będą droższe. 

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: