Cena czereśni i truskawek w końcu spada. Ile zapłacimy za kg owoców pod koniec maja 2022 r.?

Tegoroczne ceny truskawek i czereśni osiągnęły bardzo wysoki próg. Na szczęście ostatnie dni na rynku przynoszą spadek. Importowane owoce są coraz tańsze, choć nadal trudno powiedzieć, że tanie. Szczyt sezonu polskich zbiorów nastąpi za około miesiąc. Ile obecnie trzeba zapłacić na truskawki szklarniowe i importowane czereśnie?

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wysoka inflacja doskwiera wielu branżom i daje się wszystkim we znaki. Jej efekt widać między innymi w cenach żywności, które mocno poszły w górę. Podwyżki nie ominęły także lokalnych straganów a co za tym idzie także uwielbianych przez Polaków owoców - truskawek czy czereśni. 

Tegoroczne ceny truskawek i czereśni

Na wzrost cen owoców składa się wiele czynników - wyższe koszty paliwa, nawozów, transportu czy energii elektrycznej. Na podwarszawskim rynku hurtowym Bronisze za polskie czereśnie trzeba zapłacić 18-70 zł/kg. Za owoce importowane trzeba zapłacić 10-12 zł/kg. Rozbieżność bardzo duża, podobnie jak spadek średniej stawki w porównaniu do poprzedniego notowania, to aż 60 zł. Z kolei średnia kwota za sprowadzane czereśnie wynosi 20 zł/kg.

Ceny importowanych truskawek to 8-9 zł/kg. Te owoce również tanieją z dnia na dzień - co prawda jest nieco drożej niż dokładnie rok temu (5,50-7,50 zł).

Zobacz wideo Ceny żywności zmieniają się teraz kilka razy w roku? Pytamy ekspertkę

Krajowe truskawki są w konkurencyjnych cenach - można je kupić w hurcie za 6-11 zł/kg. Od poniedziałku 23 maja br. widzimy spadek o niemal połowę (-7 zł). Obecnie za polskie truskawki zapłacimy mniej niż w zeszłym roku.

Ceny owoców 25 maja 2022 i 25 maja 2021:

  • truskawki import. 8-9 zł/kg, w 2021 r. 5,50-7,50 zł/kg,
  • czereśnie import: 18-70 zł/kg, w 2021 r. 20-45 zł/kg,
  • truskawki krajowe 6-7 zł/kg, w 2021 r. 10-15 zł/kg.

Ceny owoców mają spadać pod koniec maja

Na regionalnych targowiskach stawki także spadną. Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego odnotował w tygodniu 16-22 maja 2022 r. ceny od 12 zł/kg truskawek w Nowym Targu do 20 zł w Bochni. Kilogram gruszek średnio kosztuje na małopolskich straganach ok. 5,50 zł/kg, zaś jabłek 2,60 zł/kg.

W połowie maja analitycy PKO Banku Polskiego udostępnili wykres cen truskawek na podstawie kwot z poprzednich lat. Według danych ceny są najniższe od kilku lat. 

***

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.