Aktualne ceny truskawek. Czy owoce już potaniały?

Za ile kupimy obecnie truskawki? Czy ulubione owoce Polaków już potaniały? Podpowiadamy, jakich cen można spodziewać się na bazarkach i straganach.

Więcej o sezonowych owocach i warzywach przeczytasz na naszej stronie głównej

Na sezon na truskawki czekamy cały rok. Czerwone, soczyste truskawki to przysmak zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pierwsze ceny owoców zwykle nie zachęcają do zakupu, ale po pewnym czasie można spodziewać się, że będą niższe. Ile obecnie kosztują truskawki?

Ceny truskawek na giełdzie

Jak czytamy w portalu branżowym SadyOgrody.pl ceny truskawek w hurcie na giełdzie w podwarszwaskich Broniszach wynoszą obecnie 8-16 zł za łubiankę. Eksperci zauważają również, że popyt na owoce jest duży, więc ceny zaczynają spadać. Dodają także, że na ceny wpływa także deszcz, który w ostatnich dniach pojawiał się w całej Polsce. Niestety, ma on również wpływ na jakość truskawek - po deszczu stają się one kwaśniejsze. Dostaw jest sporo, ale i tak należy spodziewać się, że wysyp truskawek dopiero przed nami. Owoce będą najlepiej dojrzewać w ciepłe, słoneczne dni i wtedy też będą najsmaczniejsze.

Jak to się przekłada na ceny na bazarkach?

Ceny truskawek na straganach

Większość z nas w truskawki zaopatruje się na okolicznych bazarkach lub przydrożnych straganach. Trzeba pamiętać, że ceny tam są znacznie wyższe niż w hurcie! Sprzedający doliczają bowiem do cen poniesione koszta (np. stoiska, transportu) oraz własny zysk. W efekcie musimy zapłacić więcej.

Ceny na bazarkach wahają się od ok. 10 do 15 zł za kilogram (czyli 20-30 zł za łubiankę, która mieści zwykle 2 kg truskawek). Ceny są zależne zarówno od odmiany, stanu owoców, jak i od miejsca, w którym kupujemy. W lokalnym warzywniaku lub na hali w prestiżowej lokalizacji w dużym mieście będą one droższe niż na bazarku czy małym stoisku przy drodze.

Przykładowo na gdańskich bazarkach truskawki można było kupić w cenie 11.90-12.90 za kilogram.

Zobacz wideo Muffiny z truskawkami

Sprzedawcy zwracają również uwagę na to, że ceny w hurcie w weekend są zwykle nieco niższe niż w tygodniu. Gdy pojadą po kolejne łubianki do sprzedania, mogą kupować je już drożej, co także przełoży się na wyższe ceny na straganach.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: