Muszki owocówki znów dają się we znaki. Jak się ich pozbyć? Przyda się m.in. świeczka

Jedną z niewielu wad letnich miesięcy jest wzmożona aktywność wszelkich insektów, w tym muszek owocówek. Te małe, niepozorne owady skutecznie dają się we znaki zwłaszcza w kuchni i w pobliżu sadów owocowych. Jak nie dopuścić, by muszki zagnieździły się w naszych domach i jak skutecznie się ich pozbyć? Przyda się świeczka, ocet i wino.

Więcej sposobów na walkę z insektami znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Znasz taką sytuację? Kupiłeś kobiałkę słodziutkich truskawek, opłukałeś je jak należy, przełożyłeś na miskę i po jakimś czasie widzisz nad nimi rój irytujących muszek owocówek? To niestety bardzo częsta sytuacja, szczególnie latem, kiedy sezon na owoce w pełni. Muszki owocówki pojawiają się tak naprawdę znikąd, a jak już się pojawią, błyskawicznie się mnożą i nie dają się tak łatwo wygonić. Ale przecież nie zrezygnujemy latem z jedzenia owoców, by uniknąć inwazji męczących owadów.

Makaron z truskawkami i śmietanąMakaron z truskawkami i twarogiem to ratunek na upały. Hit dzieciństwa

Co robić, by muszki owocówki nie chciały zamieszkać w naszym domu?

  1. Muszki uwielbiają owoce, szczególnie te mocno dojrzałe, soczyste lub lekko nadpsute. Kiedy kupisz na rynku truskawki, śliwki czy inne owoce, staraj się nie trzymać ich bezpośrednio na blacie - insekty błyskawicznie wyczują ich zapach. Zamiast tego trzymaj je w lodówce lub kuchennych szafkach. Należy jednak pamiętać, by nie pozostawiać owoców w plastikowych opakowaniach, w których kupiliśmy je na targu, ponieważ mogą szybciej się zepsuć. Truskawki i czereśnie przełóż do koszyczków lub wiklinianych miseczek. Warto także wspomnieć o kupowaniu takiej liczby owoców i warzyw, jaką jesteśmy w stanie szybko zjeść. Tym sposobem nie tylko ograniczymy możliwość zamieszkania meszek w naszych kuchniach, lecz także nie będziemy marnowali dobrodziejstw matki natury.
  2. Muszki owocówki to także najzwyklejsi alkoholicy - to właśnie dlatego tak uwielbiają miejsca, gdzie są owoce, które zaczynają już fermentować. Niestety, kochają także piwo, wino i inne słodkie alkohole. Dlatego podczas wakacyjnych biwaków i spotkań w gronie znajomych puszki i butelki po alkoholu warto umieszczać w szczelnie zamkniętych pojemnikach na śmieci i wyrzucić je tak szybko, jak to możliwe, by owady nie wyczuły wabiącego ich zapachu. Jeśli przez przypadek rozlejesz piwo, sok czy kompot, natychmiast wytrzyj plamę na mokro ściereczką - wówczas muszki polecą szukać szczęścia gdzie indziej, a twoją kuchnię zostawią w spokoju.
  3. Szczelny kosz na śmieci to postawa. Nie będziemy tutaj mówić, jak ważna jest segregacja śmieci, bo to kwestia oczywista. Ważne jednak w przypadku walki z muszkami owocówkami jest to, by każdy pojemnik na odpady pozostawał zamknięty - nieważne, czy do kosza na śmieci wyrzuciłeś pestki po czereśniach, czy butelkę po słodkiej oranżadzie, meszki z pewnością przyciągnie ten zapach. Oczywiście warto także na bieżąco wynosić śmieci, szczególnie kiedy panuje wysoka temperatura sprzyjająca gniciu i fermentacji odpadów.
  4. Zamykaj okna, kiedy robisz przetwory. Muszki owocówki najłatwiej dostają się przez okno, dlatego kiedy zajmujesz się gotowaniem dżemów lub innych słodko pachnących dań i przetworów, warto zamknąć okna i drzwi.
  5. Jeszcze jedno - na bieżąco myj naczynia i czyść zlew. Muszki wręcz uwielbiają resztki z naszych talerzy, a przypadkowo uchylona zmywarka to dla nich raj na ziemi.

Co zrobić, kiedy muszki owocówki już są w naszej kuchni?

Sposoby na muszki owocówki są bardzo proste - walczmy z nimi, wykorzystując ich słabości. Najprościej jest je zwabić podstępem w pułapkę, a potem rozprawić się z nimi raz na zawsze.

  1. Ocet i płyn do naczyń. Ta mieszanka działa na te małe owady jak narkotyk. Ostry i intensywny zapach octu jabłkowego roznosi kochany przez muszki zapach fermentacji, a płyn do naczyń dodatkowo je zwabi i zmniejszy napięcie powierzchniowe cieczy, co pomoże muszkom owocówkom szybciej się utopić. Do naczynia (może być płaskie) wlej ocet oraz łyżeczkę płynu do naczyń. Dokładnie zamieszaj i obserwuj, jak muszki zwabione zapachem octu wpadają do naczynia.
  2. Jeśli masz w lodówce niedopite wino lub piwo, które już zwietrzało, masz także najlepszy środek na muszki. Butelkę z winem postaw na blacie kuchennym, możesz obok położyć także szypułki truskawek czy obierki z jabłek. Muszki zwabione ulubionymi zapachami z pewnością wpadną do butelki z winem, natomiast pijane nie znajdą już drogi powrotnej.
  3. Kolejnym sprawdzonym sposobem na pozbycie się muszek owocówek jest trik ze świeczką. Świeczkę połóż na podstawce wypełnionej słodką cieczą (może to być także wcześniej wspomniany ocet czy wino). Zapaloną świeczkę umieść w pobliżu miejsca, gdzie jest najwięcej insektów, zasłoń okna, by świeca była najsilniejszym źródłem światła i czekaj. Zwabione zapachem muszki będą wpadać w płomień, a inne potopią się w occie lub innej cieczy wokół świeczki.

Dżem truskawkowyPrzepis na dżem truskawkowy. Będzie słodki jak marzenie i to bez grama cukru

Oczywiście dla wzmocnienia efektów walki z muszkami owocówkami warto wspomagać się odpowiednimi środkami chemicznymi, jednak należy przy tym zachować wzmożoną ostrożność, zwłaszcza, kiedy mamy w domu dzieci lub zwierzęta. Warto także mieć wokół siebie rośliny, które skutecznie odstraszą muszki owocówki, są to na przykład lawenda czy pelargonia pachnąca. Przy tym należy wspomnieć, że niektóre rośliny są toksyczne dla naszych pupili - tak jest w przypadku pelargonii, która jest niebezpieczeństwem szczególnie dla kotów.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: