Rybik cukrowy - uciążliwy robak w kuchniach i łazienkach. Jak go zwalczyć? Miód i tektura mogą zdziałać cuda

Rybik cukrowy to jeden z tych insektów, które dość często pojawiają się w mieszkaniach. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to wiekowa kamienica czy nowiusieńki blok. Te robaczki mogą pojawić się wszędzie i uprzykrzyć życie, choć na szczęście nie zagrażają naszemu zdrowiu. Jak się ich pozbyć raz a dobrze? Jest na to kilka domowych sposobów.

Więcej domowych sposobów na insekty znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rybik cukrowy to owad znany też pod nazwą srebrzyk, którą zawdzięcza srebrzystej łusce pokrywającej jego tułów. Jest częstym gościem w łazienkach i kuchniach, można go spotkać zarówno w starych kamienicach i blokach, jak i w nowym budownictwie. Rybiki mają około 10 milimetrów i najczęściej naszym oczom ukazują się wieczorami po zapaleniu światła, na przykład w łazience, gdy czmychają gdzieś, gdzie nie będzie ich widać.

Te insekty na szczęście nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Nie gryzą ani nie przenoszą żadnych chorób. Mimo to potrafią być uciążliwe, zwłaszcza gdy namnoży się ich bardzo dużo - pojedyncze osobniki raczej nie powinny stanowić dużego problemu. Warto wiedzieć, że rybik cukrowy może żyć od dwóch do nawet ośmiu lat! Jakby tego było mało, ten niewielki owad potrafi przetrwać bez jedzenia nawet rok.

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Rybik cukrowy najchętniej żywi się tym, co zawiera cukier. Nie pogardzi okruszkami chleba, rozsypaną mąką, kaszą czy ryżem. Lubi również celulozę, dlatego jego ofiarą mogą paść na przykład książki, tapety czy papier toaletowy. Głównie z tego powodu rybiki cukrowe traktowane są jak szkodniki i dlatego warto znać domowe sposoby na to, jak się ich pozbyć.

Muszki owocówkiMuszki owocówki znów dają się we znaki. Jak się ich pozbyć? Przyda się m.in. świeczka

Rybik cukrowy - co robić, by nie pojawił się w mieszkaniu?

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż zwalczać. Zatem jeśli rybiki cukrowe jeszcze nie pojawiły się w waszych łazienkach czy kuchniach, to pamiętajcie, że te robaczki lubią wilgoć i ciepło. Dlatego należy przede wszystkim regularnie wietrzyć pomieszczenia. 

Druga wskazówka to dbanie o czystość i robienie co jakiś czas gruntownych porządków. Chodzi bowiem o to, aby pozbawić rybiki źródła pożywienia. Sypkie produkty należy trzymać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, należy też regularnie odkurzać i myć podłogi oraz wycierać blaty i stoły z pozostawionych przez siebie okruchów i innych resztek jedzenia. To tym bowiem najchętniej żywią się rybiki - raczej nie zdarza się, by wchodziły do opakowań z żywnością. 

Mole spożywcze zaatakowały twoją kuchnię? Z pomocą przyjdzie m.in. suszarka do włosówMole spożywcze opanowały twoją kuchnię? Pomoże m.in. suszarka do włosów

Rybik cukrowy - zwalczanie. Jak się pozbyć tych owadów?

Gdy rybiki już zalęgły się w mieszkaniu, można wypróbować kilka domowych sposobów na ich wyplenienie. Pierwszy z nich to rozpylenie w domu ostrych, intensywnych zapachów, których rybiki nie lubią. Mogą to być na przykład: cynamon, rozmaryn, miłorząb, cytryna lub wrotycz. Odstraszająco na rybiki cukrowe zadziałają też lawendowe kulki na mole.

Innym sposobem jest zrobienie prostej pułapki. Wystarczy kawałek tektury, który trzeba posmarować miodem. Nocą cukier zwabi rybiki, które utkną w lepkiej mazi. Taką pułapkę trzeba następnie skutecznie zniszczyć, czyli np. spalić lub polać wrzątkiem.

Więcej o: