Bób luksusowy jak czereśnie. Cena może zaboleć jego miłośników. Eksperci przewidują, co dalej

Bób to jeden z tych produktów, bez których wielu osobom trudno wyobrazić sobie lato. Jednak póki co jego ceny w tym roku raczej odstraszają od zakupu, niż do niego zachęcają. Eksperci mają jednak dobrą wiadomość dla miłośników tego warzywa.

Więcej informacji o cenach żywności znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Niedawno wszyscy załamywali ręce nad tym, jak drogie w tym sezonie są czereśnie. Internet obiegło między innymi zdjęcie, według którego miały kosztować nawet 260 zł za kilogram. Ostatecznie nie wyjaśniło się do końca, czy było prawdziwe, czy jednak mieliśmy do czynienia z fake newsem, ale ceny czereśni faktycznie przez pewien czas były wysokie. Dziś są znacznie niższe, a pełnia sezonu dopiero przed nami. 

Zobacz wideo Sałatka ziemniaczana z bobem i kolendrą

Truskawki oraz inne warzywa i owoce na gdańskim bazarkuAktualne ceny truskawek. Czy owoce już potaniały?

Bób - cena za kg 2022 może przyprawić o ból głowy

Teraz z kosmicznymi cenami muszą mierzyć się z kolei fani bobu. Pod koniec maja serwis strefaagro.pl skontaktował się z giełdą Bronisze, której rzecznik przekazał, że "na dzień 25 maja 2022 roku cena bobu kształtowała się na poziomie od 38 do 44 złotych za kilogram, przy przeciętnej cenie 40 złotych za kilogram". Przy czym jest to cena hurtowa, na tragach i bazarkach zapłacimy za bób więcej.

Na ceny bobu, które mogą przyprawić o ból głowy, zwracała też swego czasu uwagę Katarzyna Bosacka. Dziennikarka wstawiła na swój profil na Instagramie zdjęcie woreczka tego warzywa, który kosztował 26,39 zł za pół kilograma, czyli ponad 52 zł za kilogram.

 

Warto przypomnieć, że również przed rokiem ceny bobu w tym samym okresie wyglądały podobnie. Wówczas wpływ na to miała pandemia, niesprzyjające warunki pogodowe oraz brak chętnych do pracy. Serwis money.pl zwrócił wtedy uwagę, że jeszcze w 2018 roku bób był popularną przekąską, która o tej porze roku kosztowała zwykle kilka złotych za kilogram. 

Pokazał paragon ze sklepu. Cena kajzerki może zaskoczyćPokazał paragon ze sklepu. Cena za kajzerkę może zaskoczyć. "Zwykła bułka"

Co wpływa na tak wysokie ceny bobu? Przede wszystkim szalejąca inflacja, która powoduje, że właściwie wszystkie produkty żywnościowe zdrożały i to znacznie. Powodem wzrostu cen jest również wojna w Ukrainie. Ponadto dopiero rozpoczyna się sezon na bób, więc ceny na razie są wyższe. Serwis strefaagro.pl powołuje się jednak na ekspertów, którzy twierdzą, że ceny zaczną spadać, gdy sezon się rozkręci. Mamy więc dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy chcą kupić bób. Cena za kg 2022 powinna jeszcze ulec zmianie.

Więcej o: