Palnik od kuchenki oblepiony tłuszczem to zmora. Wyszorujesz go do czysta domowym sposobem

Regularnie sprzątanie i czyszczenie sprzętów kuchennych powinno być podstawą zdrowego i bezpiecznego przyrządzania posiłków. Nikt nie chce przecież jeść obiadu przygotowywanego na oblepionych tłuszczem i resztkami jedzenia blachach, palnikach czy rusztach. Zdarza się jednak, że zapominamy o niektórych elementach lub czyścimy je za rzadko. Tak bywa np. z palnikami od kuchenki. Jest jednak prosty, domowy sposób na to, by szybko je doczyścić.

Więcej sprawdzonych porad i trików kuchennych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Umówmy się - kuchenka gazowa nie należy do najwygodniejszych do czyszczenia sprzętów. Nie ma wątpliwości, że dużo łatwiej jest utrzymać w czystości na przykład płytę indukcyjną. Z tego względu zdarza się, że kuchenki gazowe czyścimy rzadziej lub mniej dokładnie. Do elementów, o których wyczyszczeniu można czasami zapomnieć, należą palniki. Osadzające się na nich brud i tłuszcz sprawiają, że z czasem coraz trudniej jest je doczyścić. Istnieje jednak domowy sposób na to, by sprawnie doprowadzić je do porządku.

Zobacz wideo Jak najłatwiej wyczyścić urządzenia kuchenne - piekarnik, zmywarkę i kran?

Jak wyczyścić palniki w kuchence gazowej? Produktami, które są remedium na wszystko

Nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na chemiczne środki czyszczące. Z pomocą przyjdą niezawodne ocet, soda oczyszczona i woda. Pokrywki palników należy zdjąć i posypać sodą oczyszczoną, a następnie spryskać octem i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie brud trzeba zetrzeć szczoteczką.

Natomiast korony palników należy włożyć do roztworu octu z wodą. Przygotowuje się go w proporcjach 3:1, czyli trzy części octu i jedna wody. Mieszankę zagotowujemy w garnku, a po zdjęciu z ognia wkładamy do niej palniki i pozostawiamy w roztworze, dopóki nie ostygnie. Brud, który zgromadził się na palnikach, powinien się odmoczyć, dzięki czemu łatwiej będzie go usunąć szczoteczką lub gąbką.

Tak wyszorowane palniki opłukujemy w wodzie i wycieramy do sucha. 

Jak wyczyścić przypalone garnki? Jak doczyścić spód patelni?

Nie tylko czyszczenie kuchenki gazowej może przysparzać trudności. Wiele osób obawia się, że przypalone spody patelni i garnki są już nie do uratowania. Nic bardziej mylnego. W przypadku garnków po raz kolejny przyda wam się soda, oraz, uwaga, keczup. Więcej dowiecie się z tego tekstu:

Moczenie przypalonych garnków.Przypalone garnki można odratować. Przyda wam się soda, ocet i... keczup

Sodą, octem, kwaskiem cytrynowym i wodą utlenioną wyczyścicie z kolei czarne spody patelni. Szczegółowo opisywaliśmy te metody w poniższym tekście. Pasta z sody i wody utlenionej przyda się też do wyczyszczenia przypalonych blach.

Przypalone spody patelni bynajmniej nie prezentują się atrakcyjnie.Ocet, soda i sól to remedium na spalone dna garnków. Jak ich użyć?

Z dużym prawdopodobieństwem można więc stwierdzić, że tam, gdzie wydaje nam się, że już nic nie pomoże, warto sięgnąć po ocet lub sodę oczyszczoną. Te dwa produkty powinny się znaleźć w każdej kuchni i to nie tylko jako składniki przydatne podczas gotowania i pieczenia.

Więcej o: