Ile kosztują truskawki? Cena za kilogram zmienia się z dnia na dzień. To budzi niepokój sadowników

Ile kosztują truskawki? Cena za kilogram mocno się waha i ciągle zmienia. Jeszcze kilka dni temu stawki za łubiankę były bardzo niskie, teraz duży popyt wymusił podwyżki.

Więcej informacji na temat cen produktów spożywczych znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak mrozić owoce? Jak usunąć plamę z truskawek? Jak pozbyć się pestek z czereśni? Rozwiązujemy letnie problemy

Handel owocami to jedna wielka niewiadoma. Ceny truskawek zmieniają się z dnia na dzień. Jeszcze w środę 7 czerwca stawki za łubiankę spadały i wynosiły 8-10 zł w hurcie. Następnego dnia znacznie wzrosły. Ile kosztują truskawki? Cena za kilogram nie jest stała i zmienia się pod wpływem popytu oraz podaży. 

Truskawki - cena za kilogram. Handel owocami jest bardzo chwiejny

W wielu miejscach stawki za kilogram truskawek zmieniają się jak w kalejdoskopie. Od kilku dni ceny zmieniają się od 8 do 15 zł w hurcie, a niektórzy plantatorzy sprzedają owoce za 17 zł. Wiele zależy od jakości i rodzajów truskawek. Jak podaje portal sadyogrody.pl, na Rynku Bronisze odnotowano znaczny wzrost zainteresowania owocami przy niskiej podaży. To przekłada się na zmiany stawek za kilogram. Sadownicy obawiają się, że ceny mogą znowu spaść, przez co będą stratni.

Truskawki - cena za kg na rynku deserowym.  Możliwa presja na spadki cen

W zeszłym tygodniu były mniejsze dostawy z upraw przyspieszonych, co wymusiło wyższe stawki. Obecnie sprzedawane są owoce z tradycyjnych upraw, więc z dnia na dzień ich podaż będzie wysoka. Oznacza to, że ceny mogą spadać. Stawki wahają się między 4,50 zł a 8 zł. Zależą od jakości oraz odmiany. 

Truskawki - cena na Giełdzie Goławin. Podaż jest niska, ale popyt wysoki

O wzroście stawek za owoce poinformowała także Giełda Goławin. Ceny zależą od rodzaju truskawek i prezentują się następująco:

- 13-15 zł - Azja,
- 12-15 zł - Roksana (7 czerwca stawki wynosiły od 10 do 12 zł),
- 12-14 zł - Rumba (7 czerwca: 10-11 zł).

Koordynator giełdy poinformował, że klienci są zainteresowani kupowaniem truskawek. Podaż jest jednak niska, bo sezon jeszcze się na dobre nie rozpoczął. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.