Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Sprawdź, czy i gdzie możesz zrobić zakupy

Przed nami Boże Ciało. Święto to przypada 16 czerwca, a więc w najbliższy czwartek. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to również zamknięcie szkół, centrów handlowych czy urzędów. Czy więc należy szykować zawczasu zakupy na następne dni? Sprawdź, czy w Boże Ciało sklepy są otwarte.

Boże Ciało to święto ruchome, nakazane, które przypada 60 dni po Wielkanocy. Uroczystość ta uznawana jest za jedno z najważniejszych świąt kościelnych w Kościele Rzymskokatolickim. Zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku, jest to dzień wolny od pracy. Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? To zależy od tego, na jakiej zasadzie działają.

Zobacz wideo Skąd wzięło się Boże Ciało? Naukowcy zabierają głos

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Procesja z okazji Bożego Ciała (zdjęcie ilustracyjne)Boże Ciało 2022. Kiedy przypada? Czy to dzień wolny od pracy i szkoły?

Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Sprawdź, dokąd możesz udać się na zakupy

Tego dnia w Polsce obowiązuje zakaz handlu. Zwyczajowo już wiele sklepów i popularnych dyskontów zmienia w ten dzień godziny otwarcia swoich placówek. W czwartek 16 czerwca markety i galerie handlowe będą nieczynne - święto Bożego Ciała to dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego też większość sklepów pozostanie zamknięta. Z drugiej strony, przepisy zezwalają na prowadzenie sprzedaży w sklepach w przypadku gdy właściciel będzie obsługiwał klientów. Tego dnia najdłużej otwarte będą sklepy sieci  Freshmarket oraz Żabki. Te ostatnie prowadzone są przez franczyzobiorców, a zgodnie z Ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, to oni podejmują decyzję o otwarciu sklepu w dniu tego święta. Informacje na temat godzin otwarcia tej sieci sklepów spożywczych dostępne są na oficjalnej stronie zabka.pl. Również użytkownicy aplikacji Żappka mogą na jej podstawie mogą dowiedzieć się, czy w sklepie w swojej okolicy będą mogli zrobić niezbędne sprawunki. 

Procesja Bożego Ciała w Olsztynie, 3 czerwca 2021 r. (zdjęcie ilustracyjne)Boże Ciało 2022. Czy 16 i 17 czerwca wypadają dni wolne od pracy?

Te sklepy będą zamknięte, ale na dzień przed możesz w nich zrobić zakupy do późnego wieczora

Tego dnia wszystkie popularne dyskonty, takie jak Stokrotka, Aldi, Netto, Kaufland, POLOmarket oraz Biedronka będą nieczynne. W dniu poprzedzającym Boże Ciało będzie można jednak dłużej zrobić zakupy w Biedronce (do godziny 22.00 lub 23.00) oraz w Netto - w zależności od lokalizacji, również do godziny 22.00 lub 23.00.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: