Arbuz to owoc, a może jednak warzywo? Odpowiedź może zaskoczyć. Wszystkie tajemnice orzeźwiającego przysmaku

Czy arbuz jest owocem? Wiele osób zgodnie stwierdzi, że tak. Jest w końcu słodki i wykorzystujemy go przede wszystkim do deserów. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Wszystko zależy od kilku czynników, na przykład kraju, w którym uprawia się tę roślinę.

Więcej informacji na temat produktów wykorzystywanych w kuchni znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Gazpacho arbuzowo-pomidorowe z fetą i migdałami

Arbuz to roślina, która w naszym kraju uznawana jest za owoc. Nic dziwnego, skoro jest słodka i soczysta, a desery z nią są obłędne. Okazuje się, że ta sprawa nie jest tak prosta, jak nam się wydaje. Tego, czy arbuz jest owocem, nie możemy stwierdzić równoznacznie. W USA lub Chinach roślina ta uznawana jest za warzywo. Jak sprawa wygląda w rzeczywistości?

Czy arbuz jest owocem? Botanicy i kucharze rozważają ten temat

Zgodnie z systematyką arbuz jest... warzywem. Dlaczego? Należy do rodziny dyniowatych, w której znajdują się na przykład dynie, ziemniaki, ogórki i cukinia. Jest to roślina jednoroczna, hodowana z nasion. Arbuz wytwarza dwa rodzaje kwiatów: męskie i żeńskie. W żeńskich po zapłodnieniu rozwija się jagoda (owoc). Po zbiorach obumiera, a pozostałości się niszczy. Tak samo postępuje się w przypadku uprawy innych dyniowatych. W niektórych krajach (na przykład w Chinach), w których arbuzy są uprawiane od wielu lat, uznaje się je za warzywa, które wydają owoce w postaci jagód (podobnie jak z ogórkami i pomidorami). Jest to zgodne z biologicznym punktem widzenia.

Tę kwestię rozważają również kucharze. Ich zdaniem wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystać tę roślinę. Najczęściej przygotowuje się desery i orzeźwiające koktajle ze słodkiego miąższu. Możemy również zamarynować twardą skórkę, a po kilku dniach jeść ją w towarzystwie ziemniaków i mięsa. DIONP podaje, że arbuza nazywamy zarówno owocem, jak i warzywem. Nie ulega wątpliwości, że jest orzeźwiający, smaczny i ma szerokie zastosowanie w kuchni i kosmetyce. Do tego skutecznie gasi pragnienie (w 92 proc. składa się z wody). 

Więcej o:
Copyright © Agora SA