Cena bobu znacznie spadła. Zmieniająca się pogoda wpływa na koszt warzywa. Za ile można kupić bób?

Cena bobu spada z dnia na dzień. Podaż warzywa jest duża, ale niestety nie ma zbytu. Plantatorzy obawiają się, że jego wartość spadnie poniżej granicy opłacalności.

Więcej informacji na temat cen warzyw i owoców znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Z jakim poziomem inflacji możemy pożegnać rok 2022?

Bób najwięcej wartości odżywczych i walorów smakowych ma wczesnym latem. Jednak obecna pogoda, która potrafi zmienić się z dnia na dzień martwi plantatorów. Wpływa ona na zbiory i zainteresowanie ze strony klientów. W ostatnim czasie cena bobu znacznie spadła. Mimo tego, że podaż jest bardzo duża, to praktycznie nie ma zbytu. To sprawia, że wartość warzywa jest coraz niższa.

Cena bobu w hurcie spadła do ośmiu złotych. Plantatorzy obawiają się, że będzie gorzej

Rolnicy są pełni obaw. Obecnie za bób w hurcie płacimy średnio 8-12 złotych. Jest to o 21 proc. mniej niż wcześniej. 

Problem jest taki, że z dnia na dzień cena spada. Boimy się, że dojdzie do granicy opłacalności - sześć złotych. Przy takiej cenie pokryte zostaną tylko koszty produkcji

- powiedział Lech Piotrkowski, rolnik z Przedkowic, cytowany przez portal sadyogrody.pl. Dodał, że pracowników nie brakuje, a zbiory są obfite. Co z tego, skoro "nie mają co robić z bobem zrobić"? Firmy, z którymi plantatorzy podpisali umowy ze zniecierpliwieniem czekają na ostateczne ceny. Niektórzy rolnicy rozważają nawet rezygnację z upraw, ponieważ jest to już nieopłacalne.

Cena bobu w sklepach i na straganach może odstraszać. Skąd się bierze tak wysoki koszt bobu?

Co ciekawe, obecnie za kilogram bobu na straganie płacimy od 40 do 50 zł. Wartości te mogą przyprawić o zawrót głowy, ale z tygodnia na tydzień (przy sprzyjającej pogodzie) najprawdopodobniej będą one spadać. Na warzywnych bazarkach pojawiają się już półkilogramowe woreczki za 15 złotych. Trzeba mieć jednak na uwadze, że koszty uprawy bobu i opłaty za media są coraz wyższe. 

Więcej o: