Jak pozbyć się muszek owocówek z mieszkania? Sprawdzone sposoby, dzięki którym szybko znikną

Muszki owocówki to prawdziwa zmora. Kiedy opanują kuchnię, stają się niezwykle męczące. Aż trudno uwierzyć, że coś tak małego może aż tak bardzo irytować. Na szczęście są sposoby na to, by owady szybko zniknęły. Jak się pozbyć muszek owocówek? Podpowiadamy.

Więcej trików i porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Muszki owocówki, podobnie jak my, niestety uwielbiają owoce. Nic więc dziwnego, że wraz z nadejściem lata i pojawieniem się w naszych kuchniach świeżutkich truskawek, czereśni czy malin, pojawiają się również te upierdliwe owady. Czasem można odnieść wrażenie, że muszki wzięły się znikąd. Jest ich coraz więcej i więcej, i coraz bardziej nas drażnią. Istnieją jednak sprawdzone metody na usunięcie denerwujących owadów z kuchni. Jak się pozbyć muszek owocówek? Poniżej znajdziecie kilka patentów.

Zobacz wideo Nie możesz pozbyć się much z domu? Zrób naturalny lep

Co zrobić, żeby muszki owocówki nie pojawiły się w kuchni?

  • Zacznijmy od tego, że łatwiej zapobiegać niż zwalczać. Dlatego jeśli kupimy owoce, starajmy się nie trzymać ich na wierzchu, a jeśli już musimy, to jak najkrócej. Muszki owocówki szczególnie chętnie przylatują do owoców mocno dojrzałych i takich, które już zaczynają się lekko psuć. Owoce najlepiej wyjąć z plastikowych opakowań, przełożyć np. do szklanej miski i wstawić do lodówki lub do kuchennej szafki.
  • Aby zapobiec pojawieniu się muszek owocówek w kuchni, pamiętaj też o utrzymywaniu czystości. Czyść zlew z resztek jedzenia i regularnie wycieraj blaty oraz myj deski, na których przygotowujesz jedzenie. Warto również sprawdzić, czy szafka, w której masz kosz na śmieci, na pewno się domyka i czy kubeł jest przykryty. 
  • Muszki owocówki lecą również do słodkich napojów, a także alkoholu. Jeśli przez przypadek rozlejesz piwo, sok czy kompot, natychmiast wytrzyj plamę na mokro ściereczką. Lepiej nie zostawiać też na wierzchu otwartych butelek z tymi napojami. 

Jak się pozbyć muszek owocówek? Proste sposoby, dzięki którym szybko znikną

  • Gdy muszki już pojawią się w twojej kuchni, wypróbuj mieszankę octu jabłkowego oraz płynu do naczyń. Wystarczy wlać do naczynia trochę octu oraz łyżeczkę płynu. Muszki zwabione intensywnym zapachem przylecą, wpadną do naczynia i już raczej z niego nie wyjdą. Po co dodatek płynu? Zmniejszy napięcie powierzchniowe cieczy, przez co owadom trudniej będzie utrzymać się na powierzchni.
  • Inny patent na muszki owocówki to świeczka. Na podstawkę wylej słodki płyn (np. sok, ale może być też wino) i postaw zapaloną świeczkę. Umieść ją w pobliżu miejsca, gdzie jest najwięcej insektów, zasłoń okna, by świeca była najsilniejszym źródłem światła, i czekaj. Muszki albo wpadną i utopią się w cieczy albo czeka je przykre spotkanie z płomieniem.
  • Można przygotować też domową pułapkę. Pokrojone owoce lub obierki z nich włóż do miski i przykryj folią spożywczą. W foli zrób kilka małych dziurek i czekaj. Muszki zwabione zapachem owoców przylecą i wpadną do środka.
  • Muszki owocówki nie lubią zapachu mięty pieprzowej. Olej należy wymieszać z odrobiną gorącej wody i przelać do buteleczki z rozpylaczem, a następnie spryskać taką mieszanką mieszkanie. Muszki powinny omijać je wówczas z daleka.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie jak się pozbyć muszek owocówek wcale nie jest trudna. Dzięki tym domowym metodom irytujące owady powinny szybko opuścić twoją kuchnię. Warto jednak pamiętać, aby w pierwszej kolejności starać się nie dopuścić do ich pojawienia w mieszkaniu, choć należy podkreślić, że może się niestety zdarzyć, że przyniesiemy je do domu razem z zakupami. Wtedy jednak zaproponowane przez nas sposoby na pozbycie się muszek owocówek powinny okazać się pomocne.

Więcej o: