Domowe sposoby na karaluchy w kuchni. Pomoże cukier i popularny napój

Budzące postrach karaluchy to wszystkożerne owady, które wychodzą ze swoich kryjówek nocą. Najbardziej lubią ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego natrafić na nie można głównie w kuchni. Ich pojawienie się niekoniecznie oznacza, że niedostatecznie dbaliśmy o porządek. Równie dobrze mogliśmy przynieść je do domu z używaną odzieżą czy meblami. Karaluchów można pozbyć się domowymi sposobami, ale działania należy podjąć natychmiast po ich zauważeniu.

Więcej praktycznych porad znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Są małe, zwinne i skutecznie unikają kontaktów z człowiekiem. Zza szafek i ze szpar wychodzą głównie nocą, przez co przez długi czas możemy nie mieć świadomości, że rozgościły się w naszym domu. Choć karaluchy budzą w wielu wstręt - trzeba stawić im czoła, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się robactwa. Jeśli zauważyliśmy w swojej kuchni te owady - zacznijmy od gruntownego sprzątania. Wszelkie resztki jedzenia to dla nich doskonała pożywka, która sprawi, że nie będą chętne, aby się wynieść. 

Przy wprowadzaniu naturalnych środków na karaluchy, warto działać szybko, bo zaledwie kilka osobników może dać początek całej pladze. Samica składa bowiem jednorazowo 16-18 jaj w formie ooteki (kapsułki jajowe), a w sprzyjających warunkach larwy legną się już po 42 dniach. Karaluchów należy pozbyć się także ze względu na dbałość o zdrowie. Bo choć nie gryzą ludzi, mogą roznosić groźne wirusy i bakterie. Owady te przenoszą takie choroby jak gruźlicę czy grypę. 

Jak pozbyć się karaluchów z domu? Skuteczne sposoby

1. Koń trojański z cukru i kwasu borowego

Kiedy wymieszamy te dwa składniki, stworzymy zabójczą dla karaluchów mieszankę. Wystarczy rozłożyć ją w strategicznych miejscach - pod szafkami czy lodówką, a owady chętnie skuszą się na darmową ucztę.  Cukier je zwabi, a kwas przyklei im się do nóg. Następnie zaniosą go do gniazd, gdzie potrują pozostałe osobniki. Kwas borowy w formie proszku dostaniemy za grosze w każdej aptece.

2. Piwna pułapka

Wystarczy namoczyć w piwie szmatki, a następnie rozłożyć je w różnych miejscach w kuchni. Aromat piwa przyciągnie karaluchy, ale alkohol będzie dla nich zgubny. Padną, nim zdążą uciec do swoich kryjówek. Robale należy zebrać, a następnie zalać wrzątkiem. Procedurę ze szmatkami należy powtarzać do momentu, aż nie pojawią się przy nich żadne owady. Niektórzy zalecają też stworzenie piwnej pułapki. W tym celu napój trzeba wlać do miseczki, a dla robaków zrobić podest, po którym wpadną do zbiornika i się utopią. Miskę należy później zalać wrzątkiem, a karaluchy wyrzucić lub spalić. 

3. Niezawodny proszek do pieczenia

Tego pogromcę owadów najprawdopodobniej masz w kuchennej szafce. Wystarczy zmieszać kilka łyżeczek cukru pudru z proszkiem do pieczenia (w równych proporcjach). Mieszankę wykładamy w strategicznych miejscach, w których zauważyliśmy karaluchy. Soda oczyszczona zawarta w proszku do pieczenia jest dla nich zabójcza. Dzięki zastosowaniu cukru, eliminujemy jej odstraszający dla szkodników aromat. Połączona z kwasem żołądkowym soda zacznie wytrącać gaz, który zabije robaki od środka.

Więcej o:
Copyright © Agora SA