Jak pozbyć się pająków z domu? Część z tych produktów prawdopodobnie masz w kuchni

Pająki od czasu do czasu pojawiają się prawdopodobnie we wszystkich domach. Choć ich obecność ma swoje zalety - zjadają np. muchy, komary czy mole - to widok pająka dla wielu osób nie jest niczym przyjemnym. Zdarza się nawet, że ktoś cierpi na arachnofobię, czyli lęk przed tymi stworzeniami. Jak pozbyć się pająków z domu? Pomogą produkty, które być może masz w kuchennych szafkach.

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pająki, choć są niewielkie (a przynajmniej te żyjące w Polsce), nie należą do szczególnie lubianych przez ludzi stworzeń. Gdy zobaczymy je w swoim domu, zwykle chcemy jak najszybciej się ich pozbyć, choć mówi się, że ich obecność przynosi szczęście. Część osób bez problemu wynosi pająki na zewnątrz, jednak nie wszyscy chcą mieć z nimi do czynienia. Szczególnie trudne jest to dla osób, u których występuje arachnofobia, czyli paniczny lęk przed pająkami. To pozornie niegroźne zaburzenie znacząco utrudnia normalne funkcjonowanie, a nieleczone może przybierać na sile. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się pająków z domu. 

Arachnofobia to paniczny lęk przed pająkami.Arachnofobia - charakterystyka, objawy i metody leczenia

Jak pozbyć się pająków z mieszkania? Domowe sposoby

1. Olejek miętowy

Zapach mięty działa na pająki odstraszająco. Wystarczy więc wymieszać olejek miętowy z wodą i przelać do buteleczki z rozpylaczem. Powstanie w ten sposób domowej roboty sprej, którym należy spryskać miejsca, w których najczęściej pojawiają się pająki, np. rogi pomieszczeń czy framugi okien i drzwi.

Innymi zapachami, których pająki nie lubią, są lawenda i drzewo herbaciane. Wystarczy więc zaopatrzyć się w kilka olejków i używać ich na zmianę. Pomóc może też hodowanie roślin, takich jak mięta czy lawenda, w doniczkach.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

2. Ocet i woda

Takiej mieszanki należy użyć podobnie jak wspomnianych wcześniej olejków. Wystarczy zmieszać ze sobą pół na pół ocet i wodę, a następnie przelać do butelki z rozpylaczem i spryskać miejsca, w których bytują pająki. Przy rozpylaniu należy uważać na drewniane meble i podłogi, ponieważ ocet może niszczyć warstwę wykończeniową.

Jak pozbyć się much?Sposoby na muchy w kuchni. Przyda się m.in. lubiane zioło i pewna mikstura

3. Cynamon

Pająki podobno nie przepadają też za zapachem cynamonu. Można więc sięgnąć zarówno po olejki o tym zapachu, jak i po cynamonowe świece czy po prostu zwykły kawałek cynamonu, który być może macie gdzieś w szafce lub szufladzie z przyprawami.

4. Cytrusy

To kolejne produkty, których zapachu pająki nie lubią. Warto więc rozpylać olejki cytrusowe w mieszkaniu, palić świece, które pachną cytrusami lub korzystać z cytrusowych środków do sprzątania. Można zrobić też sprej i użyć do jego przygotowania zarówno świeżego soku z cytryny, jak i kwasku cytrynowego.

5. Czosnek

Wiele osób uwielbia zapach czosnku podczas gotowania. Pająki jednak nie podzielają tego entuzjastycznego podejścia. Dlatego warto przygotować oprysk z czosnku i odstraszyć niechcianych gości. Wystarczy zmiażdżyć kilka ząbków i wymieszać z wodą, a następnie rozpylić. Być może zapach nie wszystkim przypadnie do gustu, ale na pająki powinien zadziałać.

Muszki owocówkiMuszki owocówki znów dają się we znaki. Jak się ich pozbyć? Przyda się m.in. świeczka

6. Kasztany

W sieci można natknąć się też na porady, aby w mieszkaniu rozłożyć kilka kasztanów. Choć nie zostało naukowo udowodnione, że faktycznie odstraszają pająki, ludowe przekazy mówią, że ta metoda działa. Z pewnością rozłożenie kilku sztuk nie zaszkodzi. Pamiętaj jednak, aby zrezygnować z tego patentu, jeśli masz zwierzęta. Kasztany są bowiem dla nich trujące. 

Więcej o: