Wyrzucasz skórki od bananów? Błąd. Przygotujesz z nich nawóz, po którym rośliny rosną jak na drożdżach

Kiedy skończymy jeść banana, skórka najczęściej ląduje w koszu. To błąd i marnowanie cennego surowca. Ze skórek od banana możesz przygotować w stu procentach naturalny i ekologiczny nawóz do kwiatów i warzyw, po których będą szybko i zdrowo rosły. Sprawdziłam na pomidorach - to działa.
Zobacz wideo

Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych rozwiązań w domu i ogrodzie, z pewnością zaciekawi cię przepis na nawóz, a ściślej mówiąc gnojówkę ze skórek od banana. Przygotowanie jest banalne, chociaż sam proces może trwać od 10 do 14 dni, w zależności od warunków. Ten nawóz jest idealny do roślin kwitnących, doniczkowych, a także warzyw, w szczególności pomidorów. Po nawozie z bananów rosną dużo szybciej, krzaczki są bardziej okazałe, a dodatkowo mszyce trzymają się od nich z daleka. Jak zatem zrobić tę magiczną miksturę?

Nawóz ze skórek od banana - sposób wykonania i właściwości

Potrzebujesz:

  • 3-4 skórki od bananów
  • ok. 2 l wody
  • ponadto - plastikowe butelki lub niewielkie wiaderko

Skórki od bananów zalej ciepłą wodą i pozostaw w ciepłym miejscu na ok. 2 tygodnie, by znacznie sfermentowały. Kiedy nawóz będzie już gotowy, rozcieńcz go z wodą w proporcji 1:5 i podlewaj nim rośliny. Należy to robić raz w tygodniu. W przypadku roślin doniczkowych należy jednak zmienić proporcje na 1:10. 

Taki nawóz dostarczy roślinom cennych związków i składników mineralnych jak na przykład fosfor i potas (to szczególnie ważne podczas hodowania pomidorów lub cukinii), a także wapń, siarka i kwas krzemowy. Gnojówka z bananów skutecznie odstraszy także mszyce i inne szkodniki. Jednak przed przystąpieniem do wykonania nawozu, należy bardzo dokładnie umyć owoce, by na skórce nie pozostały ślady żadnych substancji chemicznych.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.