Co na muchy w domu? Sprawdzone sposoby na irytujące owady. Zajrzyj do kuchennych szafek

Muchy latem mocno dają się we znaki. Wystarczy im nawet lekko uchylone okno lub drzwi balkonowe, żeby znalazły drogę do naszego mieszkania. A wtedy tylko latają w kółko, bzyczą koło ucha i siadają na jedzeniu. Jak się pozbyć much z domu? Jest kilka prostych, naturalnych sposobów.

Żeby skutecznie rozpocząć walkę z muchami w domu, musisz się dowiedzieć, co może je odstraszyć. Istnieje kilka zapachów, które skutecznie zniechęcają te owady do dalszego przebywania w naszych mieszkaniach. To ważne, aby pozbyć się much z domu, ponieważ mogą być nosicielami bakterii. I choć nie powinno nam zaszkodzić zjedzenie żywności, na której mucha usiadła tylko na chwilę, to lepiej zrezygnować z produktów, które długo pozostawały odkryte w temperaturze pokojowej lub wyższej i na których już mógł się rozpocząć proces mikrobiologicznego rozkładu. Więcej o tym pisaliśmy tutaj:

muchy na jedzeniuCzy możemy jeść jedzenie, na którym usiadła mucha? Zapytaliśmy eksperta

Zastanawiacie się zatem, co pomoże na muchy w domu? Jest kilka produktów, w które warto się zaopatrzyć. Bardzo możliwe, że część lub większość z nich macie nawet w kuchennych szafkach.

Co na muchy w domu? Sprawdzone sposoby

1. Pułapka na muchy

Jedna z pierwszych opcji, którą warto przetestować, to domowa pułapka na muchy. Przecinamy na pół plastikową butelkę. Do środka wlewamy wodę i dosypujemy 2 łyżeczki cukru. To sprawdzony wabik na muchy, który sprawi, że wlecą do butelki, wpadną do wody i już z niej nie wyjdą. 

Można zastosować też inną miksturę. Potrzebny będzie banan i cukier. Owoc należy rozdrobnić, zasypać cukrem i wlać trochę wody. To również powinno skusić muchy, które, podobnie jak w przypadku wody z cukrem, będą miały problem z wydostaniem się z roztworu.

Jeśli zmorą twojego mieszkania są muszki owocówki, również możesz zrobić domową pułapkę. Wystarczy nalać do niedużego słoika octu (mniej więcej do połowy jego wysokości), a następnie dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Słoik zakrywamy folią i naciągamy gumkę recepturkę, żeby się trzymała. Za pomocą wykałaczki robimy kilka otworków. Muszki zwabione zapachem wpadną do środka i już się nie wydostaną.

Zobacz wideo Nie możesz się pozbyć much z domu? Zrób naturalny lep

2. Lep na muchy

Można oczywiście sięgnąć po sklepowy, a można zrobić go własnoręcznie w domu. Do jego wykonania będą potrzebne miód, mąka kukurydziana oraz kilka podstawek. Miód wystarczy wymieszać z mąką, a mieszankę nałożyć na podstawki lub spodki i schować je w miejscach, do których muchy lecą najchętniej.

3. Zapachy, które odstraszają

Co na muchy w domu? Zapachy! Istnieje sporo takich aromatów, za którymi muchy nie przepadają. Jednym z nich jest wanilia. Można więc rozpylić zapach wanilii w mieszkaniu, sięgnąć po olejki eteryczne lub rozstawić świeczki zapachowe.

Muchy nie lubią też zapachu mięty. Warto więc postawić na parapecie, np. w kuchni, tę roślinę. Można też przygotować tanią mieszankę z olejku eterycznego o zapachu mięty i wody. Roztwór przelewamy do butelki z dyfuzorem i rozpylamy mieszankę w mieszkaniu.

Muszki owocówkiMuszki owocówki znów dają się we znaki. Jak się ich pozbyć? Przyda się m.in. świeczka

Teraz, kiedy już wiesz, co na muchy w domu, możesz zacząć działać. Mamy nadzieję, że któryś z tych sposobów okaże się skuteczny w twoim przypadku.

Więcej o: