Kurki to dość charakterystyczne grzyby, więc mogłoby się wydawać, że trudno pomylić je z innymi. Okazuje się jednak, że jest pewien gatunek, który świetnie się pod kurkę podszywa. To lisówka pomarańczowa, która jest grzybem niejadalnym. Jak w takim razie odróżnić od siebie kurkę i lisówkę? Swego czasu wyjaśniali to pracownicy Lasów Państwowych na specjalnie przygotowanej grafice. W związku z tym, że teraz trwa sezon na kurki, przypominamy ją w naszym tekście.
Z wpisu dowiadujemy się, że jest kilka cech, które mogą ułatwić rozpoznanie kurki, nazywanej inaczej pieprznikiem jadalnym. Są to:
To grzyb niejadalny. Już się pojawił w lasach i może oszukać mniej uważnych grzybiarzy.
Warto więc przed wybraniem się na grzybobranie dokładnie zapoznać się z opisem i wyglądem kurki. Ponadto jeśli nie czujecie się pewnie przy zbieraniu grzybów, lepiej zrezygnujcie lub wybierzcie się do lasu z doświadczoną osobą. Na stronie Lasów Państwowych znajduje się też przewodnik o jadalnych gatunkach grzybów i podobnych do nich grzybach trujących. Dowiadujemy się z niego, że lisówka pomarańczowa bywa nazywana też pieprznikiem niejadalnym, fałszywą kurką lub jadowitą kurką.
Kapelusz wypukły, potem lejkowaty o podwiniętych brzegach, pomarańczowy lub brązowawy, matowy, elastyczny. Blaszki intensywnie pomarańczowe. Trzon cienki, wysmukły, rozszerzony ku górze, gładki
- czytamy w opisie lisówki pomarańczowej.