Jak odróżnić kurki od niejadalnego grzyba? Mniej uważni grzybiarze mogą dać się oszukać

Sezon na kurki już trwa. Część osób skorzysta z tych, które są w sklepach, część będzie wolała samemu zebrać grzyby. Pamiętajcie jednak, aby zachować czujność. Kurki łatwo bowiem pomylić z innym grzybkiem, który jest niejadalny. Lasy Państwowe podpowiadają, jak je odróżnić, by jajecznica z kurkami dobrze smakowała.

Kurki to dość charakterystyczne grzyby, więc mogłoby się wydawać, że trudno pomylić je z innymi. Okazuje się jednak, że jest pewien gatunek, który świetnie się pod kurkę podszywa. To lisówka pomarańczowa, która jest grzybem niejadalnym. Jak w takim razie odróżnić od siebie kurkę i lisówkę? Swego czasu wyjaśniali to pracownicy Lasów Państwowych na specjalnie przygotowanej grafice. W związku z tym, że teraz trwa sezon na kurki, przypominamy ją w naszym tekście.

Z wpisu dowiadujemy się, że jest kilka cech, które mogą ułatwić rozpoznanie kurki, nazywanej inaczej pieprznikiem jadalnym. Są to:

  • kolor - kurki są zazwyczaj żółte, a lisówki pomarańczowe lub pomarańczowożółte,
  • wygląd kapelusza - u kurek pod nim znajdują się listewki w postaci fałd, lisówka pomarańczowa ma blaszki cieńsze i węższe niż u kurek,
  • trzon - u kurek ma nawet do 2,5 cm i zwęża się ku dołowi, u lisówek pomarańczowych jest cienki i często bledszy niż kapelusz,
  • czas występowania - sezon na kurki trwa od czerwca do października, lisówki pomarańczowe pojawiają się jesienią (choć w swoim tweecie z sierpnia Lasy Państwowe ostrzegały, że lisówki już pojawiły się w lasach).
To grzyb niejadalny. Już się pojawił w lasach i może oszukać mniej uważnych grzybiarzy.
Zobacz wideo Pyszne dania z kurkami. Wypróbuj te przepisy

Warto więc przed wybraniem się na grzybobranie dokładnie zapoznać się z opisem i wyglądem kurki. Ponadto jeśli nie czujecie się pewnie przy zbieraniu grzybów, lepiej zrezygnujcie lub wybierzcie się do lasu z doświadczoną osobą. Na stronie Lasów Państwowych znajduje się też przewodnik o jadalnych gatunkach grzybów i podobnych do nich grzybach trujących. Dowiadujemy się z niego, że lisówka pomarańczowa bywa nazywana też pieprznikiem niejadalnym, fałszywą kurką lub jadowitą kurką. 

Kapelusz wypukły, potem lejkowaty o podwiniętych brzegach, pomarańczowy lub brązowawy, matowy, elastyczny. Blaszki intensywnie pomarańczowe. Trzon cienki, wysmukły, rozszerzony ku górze, gładki

- czytamy w opisie lisówki pomarańczowej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.