Jak sadzić truskawki w sierpniu? Oto kilka przydatnych porad, dzięki którym nacieszymy się nimi dłużej

Sezon na truskawki trwa przez cały czerwiec. Wtedy najlepsze okazy trafiają do sklepów i na bazarki. Wydaje się więc, że nie możemy dłużej cieszyć się owocami. Nic bardziej mylnego, bo latem również można sadzić truskawki. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak to zrobić.

Truskawki możemy sadzić nawet dwa razy w roku - na wiosnę i latem (najlepiej na przełomie lipca i sierpnia, najpóźniej do pierwszej połowy września). Jeśli zrobimy to umiejętnie, niedługo czekają nas obfite zbiory, a owoce będą soczyste i słodkie. Sadzonki powinny więc być oddalone od siebie o 70-90 cm. Owoce lubią miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru. 

Zobacz wideo Małgorzata Rozenek pokazała swój ogród. "Przepiękne rośliny i aranżacja"

Więcej porad związanych z ogrodnictwem znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Jak sadzić truskawki latem? W ziemi lub na agrowłókninie

Możemy zrobić to na dwa sposoby - wsadzić do ziemi lub wykorzystać agrowłókninę. W pierwszym przypadku kroki są następujące:

 1. Wykop dołek, który będzie głębszy niż długość korzeni. Włóż do niego krzaczek - korzenie powinny być wyprostowane, a pędy muszą znajdować się nad ziemią.
 2. Ugnieć ziemię.
 3. Obok sadzonek wysyp ściółkę.
 4. Wszystkie krzaczki podlej dużą ilością wody.

Jeśli jednak wybierzemy agrowłókninę, musimy podążać za poniższą instrukcją:

 1. Rozłóż i naciągnij agrowłókninę. Zepnij ją haczykami lub szpilkami.
 2. W miejscach na sadzonki wytnij X i wykop ziemię. Dołek powinien być głębszy niż długość korzeni.
 3. Umieść tam sadzonki, a ziemię przykryj agrowłókniną.
 4. Podlej truskawki. 

Jak sadzić truskawki latem? Musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów

Wybranie odpowiedniego terminu to tylko część pracy. Zanim przystąpimy do sadzenia owoców, musimy sprawdzić, czy ziemia będzie odpowiednia. Na szczęście nie musi być ona żyzna, ale nie może być też piaszczysta lub podmokła. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn (5,5-6,5 pH). Co w przypadku, gdy ziemia jest zbyt kwaśna? Rok przed posadzeniem truskawek trzeba przeprowadzić wapnowanie. Czasem zdarza się też, że gleba ma zasadowy odczyn. Wtedy musimy użyć zakwaszającego nawozu. 

Pamiętaj o tym, by wyrwać także wszystkie chwasty z korzeniami - inaczej będą przeszkadzały truskawkom. Usuń też wszystkie pasożyty, które zauważysz. W tym celu możesz użyć specjalnych preparatów owadobójczych lub gnojówkę z wrotyczu.

Kolejnym krokiem będzie nawożenie kompostem lub naturalnym nawozem. Sadzonki możesz zasadzić do ziemi, w której rosły:

 • lucerna,
 • gorczyca,
 • groch,
 • rzepak,
 • łubin, fasola.

Omijaj miejsca, w których wcześniej posadzone były maliny, pomidory, ogórki, cebula, trawa i koniczyna. Dlaczego? W takiej glebie mogą zalęgnąć się różne szkodniki, na przykład nicienie. 

Sadzenie truskawek latem. Wady i zalety

Ma to swoje plusy i minusy. Jedną z zalet jest fakt, że sadzonki są łatwo dostępne, a owocami cieszyć możemy się już po kilku miesiącach. Oprócz tego plusami są:

 • łatwość ukorzeniania,
 • odporność na przymrozki.

Sadzenie truskawek wiąże się też z kilkoma minusami. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie je bardzo często podlewać. Pojawia się również inny problem - nie zawsze da się znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.