Truskawki możemy sadzić nawet dwa razy w roku - na wiosnę i latem (najlepiej na przełomie lipca i sierpnia, najpóźniej do pierwszej połowy września). Jeśli zrobimy to umiejętnie, niedługo czekają nas obfite zbiory, a owoce będą soczyste i słodkie. Sadzonki powinny więc być oddalone od siebie o 70-90 cm. Owoce lubią miejsca nasłonecznione i osłonięte od wiatru.
Więcej porad związanych z ogrodnictwem znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Możemy zrobić to na dwa sposoby - wsadzić do ziemi lub wykorzystać agrowłókninę. W pierwszym przypadku kroki są następujące:
Jeśli jednak wybierzemy agrowłókninę, musimy podążać za poniższą instrukcją:
Wybranie odpowiedniego terminu to tylko część pracy. Zanim przystąpimy do sadzenia owoców, musimy sprawdzić, czy ziemia będzie odpowiednia. Na szczęście nie musi być ona żyzna, ale nie może być też piaszczysta lub podmokła. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn (5,5-6,5 pH). Co w przypadku, gdy ziemia jest zbyt kwaśna? Rok przed posadzeniem truskawek trzeba przeprowadzić wapnowanie. Czasem zdarza się też, że gleba ma zasadowy odczyn. Wtedy musimy użyć zakwaszającego nawozu.
Pamiętaj o tym, by wyrwać także wszystkie chwasty z korzeniami - inaczej będą przeszkadzały truskawkom. Usuń też wszystkie pasożyty, które zauważysz. W tym celu możesz użyć specjalnych preparatów owadobójczych lub gnojówkę z wrotyczu.
Kolejnym krokiem będzie nawożenie kompostem lub naturalnym nawozem. Sadzonki możesz zasadzić do ziemi, w której rosły:
Omijaj miejsca, w których wcześniej posadzone były maliny, pomidory, ogórki, cebula, trawa i koniczyna. Dlaczego? W takiej glebie mogą zalęgnąć się różne szkodniki, na przykład nicienie.
Ma to swoje plusy i minusy. Jedną z zalet jest fakt, że sadzonki są łatwo dostępne, a owocami cieszyć możemy się już po kilku miesiącach. Oprócz tego plusami są:
Sadzenie truskawek wiąże się też z kilkoma minusami. Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie je bardzo często podlewać. Pojawia się również inny problem - nie zawsze da się znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie.