Jak pozbyć się moli spożywczych? Skuteczny sposób za 3 zł

Mole to kuchenne utrapienie. Możemy je znaleźć w szafkach z żywnością, a nawet w niektórych opakowaniach. Pozbycie się ich jest nie lada wyzwaniem, bo rozmnażają się bardzo szybko. Jednak znamy sposoby, jak sobie z nimi poradzić.

Mole spożywcze to owady, które zamieszkują głównie ciepłe pomieszczenia, gdzie przechowuje się żywność. Możemy je znać także pod nazwą mklik mączny lub omacnica spichrzanka, ale najpopularniejszym określeniem jest jednak mol.

Mają one szaro-brązowe ubarwienie i osiągają nawet do 5 cm wielkości. Swoim wyglądem przypominają ćmy. Nietrudno je zauważyć, jednak w początkowej fazie występują jako małe białe lub brązowe larwy.

Skąd biorą się mole spożywcze?

Najczęściej przynosimy je wraz z zakupami ze sklepu. Nawet najmniejsze niedopatrzenie może sprawić, że mogą się namnożyć. W domach najczęściej żerują w tylnych częściach szafek oraz przegryzają się do opakowań z suchymi produktami takimi jak mąka, cukier lub ryż, dlatego bardzo ważne jest, aby przechowywać te wyroby w szczelnie zamkniętych opakowaniach. Dzięki temu ryzyko posiadania moli bardzo się zmniejsza.

Mole spożywcze to niepozorne owady, które wyglądem przypominają niewielkie ćmyMole spożywcze to niepozorne owady, które wyglądem przypominają niewielkie ćmy Fot. Shutterstock

Jak rozpoznać mklika mącznego?

Identyfikacja tego owada jest dosyć prosta. Zostawia on bowiem za sobą delikatną nić, która może przypominać pajęczynę. Dodatkowo sprawdzając co jakiś czas, przechowywane opakowania warto sprawdzić, czy nie ma w nich larw, ponieważ samica mola, może złożyć do nawet 170 jaj. Im wcześniej rozpoznamy, że jest to mol, tym szybciej i łatwiej unikniemy rozmnażania się go. Gdy tylko zobaczymy choć jednego robaczka, musimy pozbyć się całego opakowania, ponieważ nie jest już ono zdatne do użytku. Larwy charakteryzują się swoim białym lub brązowym wyglądem. Gdy mklik przyjmie dorosłą formę, przypomina ćmę.

Jak pozbyć się moli spożywczych - sprawdzone sposoby

Ocet i olejki eteryczne

Ocet to jeden z kilku znienawidzonych produktów przez te owady. Posmarowanie szafek tym płynem sprawi, że samica nie złoży jaj tam, gdzie będzie on wyczuwalny. Jeśli nie chcemy, aby i nas drażnił zapach octu, możemy do niego dodać olejki eteryczne, których również nie lubią mole. Przygotowanie takiej mieszanki jest bardzo proste. Wystarczy, że do zwykłego octu lub octu jabłkowego dodamy kilka kropel olejku lawendowego, eukaliptusowego, goździkowego lub cytrusowego - wystarczy dodanie jednego z nich. Gdy mieszanka będzie gotowa, rozlejmy ją do małych pojemniczków i rozstawmy w szafkach z żywnością. Koszt octu to zaledwie około 3 zł, a efekt będzie zadowalający.

Aromat waniliowy lub lawendowy

Te zapachy również odstraszą owady. Wystarczy, że na kawałek waty rozpylimy aromat i pozostawimy go w szafkach. Co jakiś czas warto odświeżać go poprzez namoczenie go kilkoma kroplami olejku. Alternatywą dla waty, jest zakup specjalnych saszetek, które jedynie umieszczamy w wybranych miejscach. Dzięki temu nie tylko pozbędziemy się problemu, a także odświeżymy zapach szafki.

Pułapki i spraye na mole

Pułapki to najpopularniejsza forma walki z owadami. Są to przeważnie kartoniki nasączone feromonami, które zwabiają mole, a następnie gdy zwierzę na nim usiądzie, przykleja się do niego, za pomogą kleju, który się na nim znajduje. Takie kartoniki można ustawiać zarówno w szafkach jak i w całej kuchni. Oprócz pułapek na rynku dostępne są również spraye lub preparaty sypkie. Wystarczy, że rozsypiemy je po szafkach, lub rozpylimy je po ich powierzchni.

Goździki i pomarańcze

Dobrze zadziałają również skórki pomarańczy oraz goździki. Aby zwiększyć skuteczność, warto rozłożyć w kuchennych szafkach oba produkty. Ich aromat zniechęci szkodniki do żerowania na jedzeniu.

Przesypywanie produktów do pojemników

Tak jak pisaliśmy wcześniej, bardzo skuteczną metodą jest przesypywanie suchych produktów do szczelnie zamkniętych pojemników. W ten sposób nie ma możliwości, aby mole się do nich dostały. Jednak pamiętajmy, że nawet jeśli stosujemy tę metodę, warto od czasu do czasu przejrzeć, czy przez przypadek jakiś szkodnik się tam nie dostał.

Szklane pojemniki na produktySzklane pojemniki na produkty Fot. Shutterstock

Zioła skuteczne na mkliki mączne

Naturalne i domowe sposoby najczęściej wykorzystywane są do walki z molami. Zioła również dobrze się do tego sprawdzają. Pozostawienie w szafkach jałowca, kminku lub liścia laurowego sprawi, że mole nie będą się pojawiać. Skuteczne jest także umieszczenie liścia laurowego do opakowań z suchymi produktami np. do mąki lub ryżu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA