Producent Thermomiksa wydał ostrzeżenie. Użytkownikom może stać się krzywda? "Pojawił się problem"

Producent Thermomiksa opublikował komunikat, w którym ostrzega osoby, które korzystają z urządzenia. Okazuje się, że istnieje ryzyko wzrostu ciśnienia, co może doprowadzić do wycieku przygotowywanej potrawy i poparzenia. Firma zapewnia jednak, że już znalazła rozwiązanie tego problemu.

Thermomix to popularne urządzenie, które wykorzystywane jest w kuchni podczas przygotowywania rozmaitych dań. Firma Vorwerk, która jest jego producentem, wydała właśnie ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa korzystania z produktu. Oficjalny komunikat pojawił się na stronie marki oraz na jej fanpage'u.

Zaobserwowaliśmy na rynku kilka przypadków, w których pojawił się problem podczas korzystania z urządzenia Thermomix®. Dlatego 23 sierpnia 2022 r. postanowiliśmy wydać – jako działanie zapobiegawcze – dobrowolne ostrzeżenie dotyczące tego problemu, który mógłby potencjalnie wystąpić.

Chodzi o sytuację, gdy w modelu TM6 Thermomiksa zamontowana jest standardowa miarka, która mocno i szczelnie przylega do pokrywy. To ma uniemożliwić jej wypadnięcie podczas zdejmowania pokrywy naczynia. Została zrobiona tak, aby w czasie gotowania przy krawędziach mogła wydobywać się z naczynia wystarczająca ilość pary.

Zobacz wideo Kuchenne katastrofy. Jak uratować za słoną lub za tłustą zupę?

"Podczas procesu gotowania lub przygotowywania określonych przepisów składniki mogą podnosić się pod wierzch, zagęszczać się i uniemożliwiać parze wydostawanie się z naczynia. W rezultacie, w niezwykle rzadkich przypadkach, w naczyniu miksującym podczas gotowania lub duszenia (albo podgrzewania w temperaturze 95°C i wyższej) może wzrosnąć ciśnienie, co z kolei może doprowadzić do nagłego i niekontrolowanego wycieku gorącej potrawy, który w pojedynczych przypadkach może spowodować oparzenia" - wyjaśnia producent w ostrzeżeniu.

Firma apeluje, aby nie przekraczać wskazanego poziomu napełnienia naczynia. Jeśli osoba używająca urządzenia nie zastosuje się do tego, wówczas ryzyko wypryśnięcia gotowanej potrawy jest większe.

Thermomix może poparzyć? Producent radzi: Koszyczek zamiast miarki

Pod ostrzeżeniem opublikowane zostało też zalecenie, według którego podczas gotowania (duszenia) w temperaturze 95 stopni Celsjusza i wyższej, należy skorzystać z koszyczka zamiast miarki TM6. "Koszyczek spoczywa luźno na górze naczynia, przepuszcza parę, a także zapobiega rozpryskiwaniu potrawy z naczynia miksującego" - wyjaśnia firma.

Ponadto, jak dowiadujemy się z wpisu na Facebooku, przygotowana została też nowa wersja oprogramowania dla modeli TM5 i TM6. Należy pobrać aktualizację, aby móc zapoznać się z nowymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego korzystania z Thermomiksa.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.