Cena kurek 2022. Na początku sezonu kosztowały nawet 100 zł. Ile zapłacimy za grzyby w sierpniu?

Kurki są uwielbiane przede wszystkim ze względu na niesamowity smak. Pierwsze okazy pojawiły się na przełomie czerwca i lipca. Ze względu na mało sprzyjającą pogodę było ich niewiele i kosztowały nawet 100 zł za kilogram. W sierpniu cena kurek jest niższa, ale i tak kilkukrotnie przewyższa ubiegłoroczną.

Kurki od wielu lat wykorzystywane są w kuchni. Dzięki swoim walorom smakowym urozmaicają zupy, dania smażone i pieczone. Świetnie pasują także do pizzy. Sezon na grzyby rozpoczyna się w czerwcu, a kończy w październiku. W tym czasie możemy wybrać się na grzybobranie lub udać się do sklepu, by "upolować" świeże pieprzniki jadalne. Jeszcze miesiąc temu cena kurek osiągała rekordy - wahała się między 70, a nawet 100 zł za kilogram. Spowodowane było to niską podażą i wysokim popytem - grzybów było mało w porównaniu do chętnych na zakup.

Zobacz wideo Lemoniada

Więcej informacji na temat grzybów znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Cena kurek 2022. W sierpniu jest taniej niż w czerwcu i lipcu

W tym roku Polskę i Europę nawiedziła jedna z największych susz w ciągu kilku ostatnich lat. To sprawiło, że w lasach wyrosło mniej grzybów. Do tego trzeba dodać galopującą inflację i w rezultacie cena za kilogram kurek w lipcu poszybowała w górę. W pewnym momencie było kilkukrotnie wyższa niż w zeszłym roku. 

Z czasem jednak zaczęło pojawiać się więcej pieprzników jadalnych i obniżono koszty. W szczycie sezonu, czyli sierpniu, cena kurek jest o wiele niższa i różni się w zależności od rejonu. Jeżeli chcemy kupić je u prywatnych grzybiarzy, za kilogram kurek zapłacimy od 20 do 40 zł. W sklepach jest drożej. Sporo kosztują kurki suszone - cena za 100 g to nawet kilkanaście złotych.

Kurki cena 2022. Lepiej kupić czy iść do lasu?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie lepiej udać się samemu na grzybobranie. Niewątpliwie to rozwiązanie jest tańsze, ale ma kilka wad. Po pierwsze, kurki łatwo pomylić z lisówką pomarańczową, która na pierwszy rzut oka wygląda podobnie. Po drugie, często zdarza się tak, że kurek w lesie już nie ma, bo ktoś wcześniej je zebrał. Nie mniej, jeżeli chcemy samodzielnie wybrać się do lasu na grzyby, wybierajmy miejsca obok świerków, buków, sosen i dębów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.