Co zrobić, żeby w sałatce nie było wody? Ważne jest nie tylko osuszanie składników. Liczy się również czas

Sałatki to prawdopodobnie najprostsze dania do przygotowania. Czasem trzeba coś podsmażyć lub upiec, ale generalnie wszystko opiera się na tym, by odpowiednio dobrać i wymieszać ze sobą składniki. Są jednak pewne błędy, które sprawiają, że ta przekąska może smakować trochę gorzej z powodu nadmiaru wody. Co zrobić, żeby w sałatce nie było wody? Przypilnować sześciu kwestii.

Sałatki królują na domówkach, imprezach rodzinnych, grillach, są też częstym dodatkiem do dań główny lub same w sobie stanowią obiad. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim prostocie przygotowania, bo poradzą sobie z nimi nawet osoby, którym z gotowaniem nie jest po drodze.

Zdarza się jednak, że sałatki robią się wodniste. Ich konsystencja jest wtedy daleka od idealnej, nie smakują też aż tak dobrze, jak mogłyby, gdyby wszystko było w porządku. Co zrobić, by w sałatce nie było wody? Jak temu zaradzić? Przede wszystkim zastosuj się do sześciu zasad.

Zobacz wideo Sałatka gyros. Przepis krok po kroku

Co zrobić, by sałatka nie była wodnista? Uważaj na sól

Warzywa, które posypie się solą, szybciej puszczają wodę. Ta przyprawa jest jednak niezbędna, co więc zrobić, żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się nadmiaru płynu? To proste. Soli użyj dopiero na sam koniec. 

Co zrobić, by w sałatce nie było wody? Liczy się czas

Nie jest tajemnicą, że im dłużej sałatka będzie czekała na swoją kolej, tym więcej wody wypłynie ze składników, z których była przygotowywana. Dlatego zaleca się, aby sałatkę przygotować najpóźniej na kilkanaście minut przed jej podaniem. Wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, ale jeśli tylko macie taką opcję, stosujcie się do niej.

Co zrobić, by sałatka nie podeszła wodą? Z sosem jak z solą

Podobnie jak w przypadku soli, tak i sos najlepiej dodawać do sałatki na koniec, tuż przed podaniem. 

Co zrobić, by w sałatce nie było wody? Wysusz warzywa i owoce

Składniki sałatkowe za każdym razem należy dokładnie umyć. Równie istotne jest jednak to, aby później skrupulatnie je osuszyć. Inaczej woda, która osadzi się na warzywach czy owocach, spłynie do sałatki i klops. Wodnista przekąska gotowa. 

Aby dokładnie wytrzeć i osuszyć składniki, użyj bawełnianej ściereczki. Możesz też wykorzystać do tego ręczniki papierowe.

Co istotne, nadmiaru płynu należy się też pozbyć, jeśli korzystamy z produktów z puszki, np. kukurydzy. Wtedy, zanim dodacie ją do sałatki, upewnijcie się, że jest dobrze odsączona z zalewy, która również wpływa na konsystencję waszego dania.

Co zrobić, by w sałatce nie było wody? Sięgnij po ziemniaki lub ryż

Oba te produkty dobrze chłoną wodę. Mogą więc pomóc w usunięciu jej nadmiaru z sałatki. Jeśli więc będą pasowały do twojej potrawy, śmiało po nie sięgnij.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.