Jak obgotować grzyby? Czas różni się w zależności od grzyba

Czas na grzybobranie zbliża się wielkimi krokami. Trzeba się więc liczyć z tym, że coś ze swoimi zbiorami trzeba zrobić. Najczęściej je marynujemy, a także suszymy. Jednak przed ich zamarynowaniem możemy je poddać obróbce cieplnej. Jak to zrobić dobrze? Podpowiadamy.

Grzyby są bardzo delikatne i podczas obróbki cieplnej musimy zwracać na nie szczególną uwagę, aby nie straciły na smaku i konsystencji. Zbyt długie gotowanie może sprawić, że grzyby będą bez smaku lub będą rozpadać się przy ich dotknięciu. Aby tak się nie działo, warto wiedzieć, w jaki sposób je obgotowywać. W zależności od tego, jakie grzyby posiadamy, ich sposób przygotowania nieco się różni.

Jak przygotować grzyby do gotowania?

Pierwszym krokiem, o którym nie można zapomnieć, jest dokładne oczyszczenie grzybów ze wszystkich nieczystości. Możemy do tego wykorzystać dwie metody. Pierwsza to oczyszczenie ich na sucho, za pomocą szczoteczki. Oczyszczamy zarówno kapelusze jak i ogonki. Pozbędziemy się dzięki temu ziemi, igieł i mchu. Przyjrzyjmy się również, czy wszystkie grzyby są zdrowe. Jeśli zobaczymy gdzieś pleśń, nie odkrawajmy jej, tylko wyrzućmy całość. Innym sposobem na poradzenie sobie z brudnymi grzybami jest moczenie ich w zimnej wodzie. Nieczystości, które w nich się znajdują, opadną na dno naczynia, w którym je trzymamy.

Zobacz wideo

Jak odpowiednio obgotowywać grzyby?

W zależności od rodzaju grzybów i ich wielkości czas gotowania może się różnić. Trzeba jednak tego pilnować, aby nie stały się one nieapetyczne.

Młode grzyby leśne takie jak maślaki lub podgrzybki należy gotować nie dłużej niż 20 minut. Natomiast do ugotowania boczniaków lub koźlaków potrzebujemy około 25 minut. Prawdziwki, rydze i kurki powinno się gotować około 35 minut. Jeśli jednak chcemy przyrządzić najpopularniejsze w kuchni grzyby, którymi są pieczarki, to musimy wiedzieć, że ich czas przygotowania to zaledwie kilka minut, a dodatkowo możemy je spożywać na surowo.

Po co obgotowywać grzyby?

Robi się to ze względów smakowych i zdrowotnych. Grzyby zawierają w sobie trwały rodzaj błonnika. Poprzez gotowanie ich stają się lżej strawne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.