Cała Polska zabrała się za przetwory. GIS radzi więc, co robić, by się nie zatruć. "Minimum 30 minut"

Na przełomie lata i jesieni wiele osób zabiera się za przygotowywanie przetworów. Do słoików wkładamy owoce, warzywa czy grzyby, aby później, zimą, móc cieszyć się ich smakiem. Aby domowe przetwory się nie popsuły, należy stosować się oczywiście do kilku zasad. Przypomina o nich Główny Inspektorat Sanitarny. To m.in. odpowiednio przygotowane słoiki czy zalewa, a także czas, który należy poświęcić na pasteryzację.

Ogórki, cukinia, papryka, powidła, dżemy. Wrzesień to czas, kiedy w wielu polskich domach przygotowywane są przetwory na zimę. W gruncie rzeczy nie jest to nic trudnego, należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym przetwory wyjdą smaczne i się nie popsują, a my unikniemy zatrucia. Przypomina o nich Główny Inspektorat Sanitarny na swoich kanałach w mediach społecznościowych. GIS wypunktował siedem warunków, które należy spełnić, aby cieszyć się dobrymi przetworami.

Nie ryzykuj zatrucia – dbaj o ich odpowiednie przygotowanie i przechowywanie

- czytamy w poście na Instagramie. Urząd radzi więc, by:

  1. Dbać o czystość rąk, narzędzi kuchennych oraz blatów, na których będziemy przygotowywać przetwory;
  2. Używać świeżych, dojrzałych i nieuszkodzonych owoców i warzyw;
  3. Przygotowywać przetwory według przepisu i zadbać o odpowiednią ilość cukru, soli lub octu, które utrwalają żywność;
  4. Używać wyparzonych i czystych słoików z nowymi wieczkami twist-off lub słoików typu wek i butelek;
  5. Pasteryzować przetwory owocowe i warzywne przez minimum 30 minut lub trzy razy w 24-godzinnych odstępach;
  6. Dobrze zakręcać słoiki i ustawiać je do górny dnem w zacienionym miejscu, by ostygły;
  7. Pamiętać o przyklejeniu etykiety z nazwą przetworu oraz datą przygotowania.
 

Na czym polega pasteryzacja?

Nie jest to trudny proces i można się go szybko nauczyć. Polega na podgrzewaniu słoików bądź weków wraz z zawartością w temperaturze nie przekraczającej 100 stopni Celsjusza. W trakcie tego procesu giną drobnoustroje, a pokrywa bądź guma w wekach zasysa się i uniemożliwia łatwy dostęp do zawartości.

Pasteryzacja słoików może być przeprowadzona "na mokro", czyli w garnku z wodą, lub "na sucho" - w piekarniku. Weków natomiast raczej nie zaleca się wstawiać do piekarnika – specjalna guma mogłaby się zniszczyć w stosowanej wówczas temperaturze.

Zobacz wideo Czas na przetwory. Jak zawekować słoiki i odkleić z nich etykiety?

Słoiki powinny być zawsze czyste, wyparzone i suche. Zaniedbanie higieny może doprowadzić do zepsucia się przetworów. Cały proces pasteryzacji na dwa sposoby opisujemy w poniższym tekście. Znajdziecie tam również informacje dotyczące tego, jak długo pasteryzować poszczególne przetwory. Warto pamiętać, że nie trzeba poddawać takiej obróbce konfitur czy dżemów z dużą ilością cukru.

Co zrobić, jeśli zakrętki się nie zassały? "Ogniowe bańki"

Może się zdarzyć, że zakrętka nie chce się zassać. Co wtedy począć? Z pomocą przyjdzie nieco już zapomniany sposób "na ogniowe bańki". Przygotujcie grube kuchenne rękawice i odrobinę spirytusu. Jednak podczas pasteryzacji w ten sposób zachowajcie ostrożność - inaczej łatwo o poparzenie. Usuńcie także łatwopalne przedmioty z pobliża słoików.

Domowy dżem pleśnieje? Być może popełniasz któryś z tych błędów

Warto również wiedzieć, jakich błędów unikać, by dżemy, które robimy w domu, nie zapleśniały. Najczęściej powtarzają się trzy. Jednym z nich jest między innymi... oblizywanie łyżki. 

Nie powinniśmy mieszać dżemu łyżką, która jest w jakikolwiek sposób zanieczyszczona. Nie wolno także nakładać go do słoików za pomocą łyżki, której wcześniej używaliśmy do czegoś innego. Kiedy mieszamy dżem łyżką, którą przed chwilą próbowaliśmy, czy jest odpowiednio słodki, możemy się spodziewać, że za miesiąc otworzymy spleśniały słoik. Do mieszania dżemu używajmy więc drewnianej łyżki, która powinna być "nietykalna", zero oblizywania, zero odkładania na blat. Jeśli chcemy spróbować marmolady, warto mieć pod ręką metalową łyżkę i szklankę z wrzątkiem - za każdym razem, kiedy sprawdzamy smak, łyżkę zanurzamy we wrzątku. Wtedy do garnka z dżemem nie dostaną się bakterie i w połączeniu z odpowiednią pasteryzacją odniesiemy słoikowy sukces.

O innych błędach przeczytacie w poniższym tekście:

Więcej o: