Polskie cukiernie z prestiżowym wyróżnieniem. Znalazły się wśród najlepszych na świecie

Pojawienie się polskich lokali w prestiżowym rankingu "La Liste" to wielkie wyróżnienie. Najwięcej docenionych cukierni jest z Warszawy, ale inne miasta też mają się czym pochwalić. Gdzie w takim razie zjemy najsamczniejsze desery? Listę znajdziecie poniżej.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że rankingi kulinarne zazwyczaj skupiają się na restauracjach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wyróżnione mogły zostać również inne lokale, w tym cukiernie. Na utworzenie takiego zestawienia zdecydowało się znane w środowisku kulinarnym "La Liste". Eksperci z dziedziny gastronomii wybrali cukiernie z całego świata, które warto odwiedzić, aby zasmakować najlepszych deserów. W rankingu znajdziemy aż 10 lokali gastronomicznych, które znajdują się w Polsce. Niektórzy mogli nawet nie wiedzieć, że za rogiem mają tak pyszne słodkości.

La Liste 2022 - ranking najlepszych

Pomysłodawcą i twórcą listy jest Philippe Faure - były francuski dyplomata, a w przeszłości także ambasador Francji w Maroku, Japonii i Meksyku. Obecnie jest powiązany z gastronomią oraz turystyką. Do współtworzenia projektu zaprosił znanych dziennikarzy i doświadczonych krytyków kulinarnych.

Selekcja lokali jest bardzo złożona, są one oceniane na bazie tysięcy recenzji, przewodników kulinarnych, a także publikacji w mediach. Brany pod uwagę lokal może uzyskać od 0 do 100 punktów. W ten sposób powstaje ranking oraz mapka, którą każdy może zobaczyć w specjalnej aplikacji o nazwie "La Liste". Pokazuje wszystkie cukiernie, które zostały wyróżnione i trafiły do zestawienia. Lokale rozsiane są po całym świecie, co sprawia, że można podróżować nie tylko pomiędzy państwami, lecz także pomiędzy smakami.

 

Polska na mapie najlepszych cukierni na świecie

Możemy być naprawdę dumni, ponieważ z Polski docenionych zostało aż 10 lokali. Siedem z nich znajduje się w stolicy, resztę możemy znaleźć w Gdańsku, Zakopanem i Legionowie pod Warszawą. Aby przy kolejnych odwiedzinach tych miast wiedzieć, gdzie kierować się na deser, przedstawiamy listę wyróżnionych lokali:

1. "Monsieur Armand", Gdańsk ul. Świętego Ducha 115/117

2. "Góralska Tradycja", Zakopane ul. Krupówki 29

3. "Brodzik Naturalnie", Legionowo ul. Warszawska 49

4. "Pracownia Zagoździński", Warszawa ul. Górczewska 15

5. "Pijalnia Czekolady E.Wedel", Warszawa ul. Szpitalna 8

6. "Lukullus", Warszawa ul. Chmielna 32

 

7. "Słodki Słony", Warszawa ul. Mokotowska 45

8. "Odette", Warszawa ul. Leszczyńska 12

9. "A. Blikle", Warszawa ul. Nowy Świat 33

10. "Café Bristol", Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 42/44

 

Na oficjalnej stronie "La Liste" umieszczony został również ranking restauracji, które otrzymały więcej niż 75 punktów. Obok takich cukierni jak "Guy Savoy" w Paryżu lub "Le Bernardin" w Nowym Jorku, których wynik wynosił 99 punktów, znalazł się również polski akcent. Jest nim restauracja "Water & Wine" z Drzewców w województwie lubelskim, która uzyskała 76,5 punktu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.