Cena cukru w Niemczech zaskakuje. Polski klient może tylko przetrzeć oczy ze zdumienia

W ostatnich miesiącach cukrowe szaleństwo wszystkim dało się we znaki. Kolejki w dyskontach, limity w sklepach były codziennością. Dzisiaj dostępność kuchennego składnika już się unormowała, jednak jego ceny pozostały wysokie. Jak się okazuje, tuż za naszą zachodnią granicą jest zupełnie inaczej. Kienci z Polski przecierają oczy ze zdziwienia.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny cukru przez ostatnie miesiące były tematem wielu dyskusji. W lipcu koszt białego kryształu osiągnął absurdalne stawki - nawet 5,49 zł za kilogram. Spowodowało to panikę wśród społeczeństwa oraz wzmożony popyt. Skutkiem było wykupywanie zapasów, a w wielu sklepach zaczęło brakować tego składnika. 

Kto zarabia na panice cukrowej?Koniec z limitem na cukier. Cena jednak skutecznie odstrasza

Polski klient może przecierać oczy ze zdumienia. Ceny cukru w Niemczech szokują

Temat cen cukru nadal pozostaje kontrowersyjny. Podczas gdy rząd mówi o szalejącej inflacji w całej Europie, informuje o wzroście cen na świecie i próbuje przekonać Polaków do tego, że wszędzie za granicami Polski "też jest drogo", realia są... zupełnie inne.

Ceny cukru za zachodnią granicą wypadają bardzo konkurencyjnie. Produkt w Niemczech nie zdrożał, co dziwi wielu konsumentów. Jeden z internautów zaledwie kilka dni temu opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie regału z cukrem w jednym z popularnych, niemieckich marketów. Polski klient może przecierać oczy ze zdumienia, porównując ceny z tymi, które widnieją w naszym kraju.

Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? "Jesteśmy przerażeni" [SONDA]

Ceny cukru w Niemczech zaskakują Polaków

W Niemczech jest to znacznie mniejsza kwota. Za standardowe, kilogramowe opakowanie klienci płacą 0,79 euro, czyli w przeliczeniu ok. 3,80 zł. To bardzo atrakcyjna stawka, biorąc pod uwagę wyższe płace naszych sąsiadów. Chociaż cukrowa panika w Polsce minęła, wysokie ceny pozostały. Niestety polscy klienci nadal słono płacą - rzadko zdarza się, by stawka spadła poniżej 5 złotych. Według danych UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych ten podstawowy produkt w skali roku podrożał aż o 92 proc.

Obawiam się, że pod koniec roku cena cukru może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Z powodu embarga, ceny [nawozów - przyp. red.] poszybowały w górę, co przekłada się na wzrost kosztów uprawy. Buraki cukrowe wymagają mniejszej ilości nawozów niż np. pszenica, której cena rośnie dużo bardziej

- tłumaczył w rozmowie z money.pl Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska. Rosną również ceny paliw, w tym gazu, który jest konieczny w procesie produkcyjnym. 

Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego:

We wrześniu 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do września 2021 r. o 17,2 proc., a w stosunku do sierpnia 2022 r. wzrosły o 1,6 proc.
Więcej o: