Jak naostrzyć nóż bez ostrzałki? Ten domowy trik sprawi, że będzie kroił jak nowy

Ostry nóż to podstawa każdej kuchni. Jednak gdy nawet lekko się stępi, trzeba szybko temu zaradzić. Co robić, kiedy w domu nie ma ostrzałki, a narzędzia są tak tępe, że nie można nimi przekroić nawet chleba? Podpowiadamy domowy sposób.

Mówi się, że dobrego kucharza rozpozna się po kolekcji jego noży. Nie chodzi tu o wizualną i firmową stronę, a bardziej o to, czy są ostre i gotowe do krojenia. Pomimo że każdy w domu posiada te akcesoria, to nie każdy może się pochwalić posiadaniem ostrzałki. Jest bardzo ważnym elementem, jednak nie jest niezastąpiona. Gdy tępy nóż zaskoczy cię w najmniej oczekiwanym momencie i nie masz jak wyskoczyć do sklepu po ostrzałkę, na pomoc przychodzą domowe sposoby. Są jak najbardziej skuteczne, a dzięki nim twoje noże będą zawsze ostre.

Domowe sposoby na ostrzenie noży

Ceramiczny kubek

Kolekcję kubków na pewno posiada każdy w swoim domu. Urzekają swoimi kształtami i wzorami. Oprócz walorów wizualnych i ich podstawowej funkcji idealnie sprawdzają się również jako ostrzałki. Wystarczy, że ceramiczne naczynie odwrócisz do góry dnem. Następnie za pomocą szybkiego ruchu pod lekkim skosem potrzesz nóż o kubek. Czynność powtarzaj do momentu naostrzenia. Na koniec przetrzyj ostrze i ciesz się nożem, który jest jak nowy. Nie jest to jednak sposób dla kogoś, kto kocha swoje kubki i wolałby ich nie uszkadzać.

Folia aluminiowa

Wiele osób może zastanawiać, jak niepozorna folia poradzi sobie z takim problemem. Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy, że owiniesz nóż folią, a następnie zaczniesz ją ciąć na bezpiecznej powierzchni. Znakiem, że ostrze jest gotowe do użycia, będzie przecięcie foli.

Ostrzenie nóż o nóż

Jest to na pewno jeden z bardziej efektownych sposobów na zrobienie tego. Często można go zobaczyć w telewizyjnych programach kulinarnych lub filmach. Trzeba jednak uważać, ponieważ nieumiejętne wykonanie ruchów może jeszcze bardziej stępić noże.

Papier ścierny lub pilniczek do paznokci

W każdym domu na pewno znajdą się te akcesoria. Pamiętać jednak trzeba, aby przy użyciu być delikatnym, ponieważ nietrudno zniszczyć powierzchnię noża. Zastosowanie ich jest proste. Wystarczy znaleźć równą powierzchnię, na której położysz papier lub pilnik. Następnie śmiałym ruchem pocieraj o nie nóż.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.