Niezawodny sposób na wyczyszczenie kratki z piekarnika. Brud zniknie jak ręką odjął

Kratka do piekarnika ma to do siebie, że może się mocno zabrudzić. W przypadku pieczenia tłustych potraw, rozpryski i wycieki mogą sprawić, że pojawi się na niej gruba warstwa tłuszczu. Są na szczęście skuteczne sposoby na efektywne usunięcie brudu.

Kratka znajdująca się w każdym piekarniku jest mocno podatna na wszelkie wycieki i rozpryski, które po pewnym czasie mogą stać się trudnym do usunięcia osadem. Częste pieczenie potraw prowadzi do uciążliwych zabrudzeń, których wcale nie jest tak łatwo usunąć. Na szczęście są sposoby na to, aby doprowadzić ruszt do dawnego blasku.

Zobacz wideo Przykry zapach z kuchennego zlewu? Dwa składniki wystarczą, by sobie z nim poradzić

Okap kuchennyTrik na wyczyszczenie okapu kuchennego. Nie będziesz musiał go szorować

Przydatne zastosowanie blachy do pieczenia

Wygląd kratki z piekarnika jest na tyle specyficzny, że niezbyt łatwo jest ją umyć pod bieżącą wodą. Przydatna w tym przypadku jest więc zwykła blacha do pieczenia. Można skorzystać z tej znajdującej się na wyposażeniu wielu piekarników lub oddzielnej, przeznaczonej zazwyczaj do wypieków (o ile ma odpowiedni rozmiar, aby pomieścić całą kratkę).

W celu wyczyszczenia kratki napełniamy blachę ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń, a następnie namaczamy ją przez około pięć minut. Zabieg ten pozwoli nieco rozpuścić zalegający osad i resztki. Po tym czasie szorujemy kratkę zmywakiem kuchennym wzdłuż drutów. Na koniec przemywamy bieżącą wodą i odstawiamy do osuszenia.

Inne sposoby czyszczenia kratki z piekarnika

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie kratki z piekarnika jest włożenie jej do zmywarki. Jeśli ustawimy ją pionowo, należy dokładnie sprawdzić, czy nie zahaczą o nią wirujące ramiona w trakcie mycia. Sposób ten nie zawsze może być skuteczny - jeżeli na kratce znajduje się gruba warstwa tłuszczu czy osadu, mycie może nie być do końca dokładne.

Sos chrzanowy klasycznySos chrzanowy na ciepło. Fantastycznie podkreśli smak niejednej potrawy

Świetnym sposobem na pozbycie się tłuszczu jest użycie amoniaku. Choć nie pachnie on najprzyjemniej, skutecznie poradzi sobie z uciążliwym brudem na metalowej kratce. W tym celu wystarczy przetrzeć ją ściereczką z amoniakiem, a jeśli i ten sposób nie da efektów, warto zamoczyć ją w kąpieli amoniakalnej.

Więcej o: