W PRL-u była w każdej kuchni. "Okazało się, że mama używa jej dziś"

- Ostatnio byłam w rodzinnym domu i zapytałam mamę, czy ma jeszcze narzędzia kuchenne, których używała kilkadziesiąt lat temu. Nie spodziewałam się, że w reakcji zacznie wyciągać z szuflad i szafek dziesiątki tajemniczych sprzętów. Okazało się, że jednej maszynki używa do dziś - opowiada pani Magda, nasza czytelniczka.

Masywne meblościanki, boazerie, paprocie i dekoracyjne szklane ryby - choć wystrój mieszkań z czasów PRL odchodzi już w zapomnienie, istnieją perełki, które po renowacji nadal mogą spełniać swoją rolę i stanowić ciekawy element naszego domu.

Powiew dawnych lat da się odczuć również w niektórych kuchniach. Gospodynie i gospodarze domowi skrzętnie skrywają skarby w zakamarkach szafek. I choć niekiedy sprzęt ten liczy już kilkadziesiąt lat - nadal można z powodzeniem wykorzystać go w kuchni. Tak było w przypadku mamy jednej z naszych czytelniczek. Jak relacjonuje pani Magda, w jej rodzinnym domu nadal da się odnaleźć kilka perełek.

Idealne puree z ziemniaków? Ten patent podbije smakCo zrobić z wczorajszych ziemniaków? Mamy patent lepszy niż kluski śląskie

"Musiałam zapytać, do czego to służy"

Kiedy nasza czytelniczka zapytała mamę, czy zachowała jeszcze sprzęt kuchenny sprzed kilkudziesięciu lat. 

Nie spodziewałam się, że w odpowiedzi dostanę zachwyty nad starymi maszynkami i narzędziami. Mama tłumaczyła, że sprzęt kuchenny z czasów PRL-u, nadal zdaje egzamin. Jednym z najlepszych jest podobno maszynka do makaronu, której używa się w moim rodzinnym domu do dziś. Kiedy ją zobaczyłam, nie domyśliłam się od razu, do czego służy

- relacjonuje pani Magda.

Niepozorny gadżet jest dość prosty w obsłudze. Maszynkę trzeba przykręcić do kuchennego blatu, a rozwałkowane cieniutko ciasto przepuścić przez urządzenie, kręcąc korbką. Gotowe nitki makaronu rozkładamy luźno na papierowym ręczniku lub lnianych ściereczkach do wyschnięcia. 

Kultowe gadżety sprzed lat

Maszynka do makaronu nie jest jedynym narzędziem z czasów PRL, które można z powodzeniem wykorzystywać do dziś. Triumfy święci także młynek do kawy, który można kupić na internetowych aukcjach za grosze. Gadżet, który niegdyś był popularnym prezentem ślubnym, można wykorzystać nie tylko do mielenia ziaren kawy. Świetnie sprawdzi się także w robieniu cukru pudru, mieleniu przypraw czy rozdrabnianiu czosnku. Doskonale przyda się przed świętami. Jesli planujemy ciasto ze zmielonymi orzechami - młynek sprawdzi się idealnie.

Innym popularnym urządzeniem, które było popularne w czasach PRL-u i przyda nam się w przedświątecznym czasie, będzie maszynka do mięsa. Z jej pomocą przygotujemy nie tylko świetne mielone, ale też kotlety jajeczne, sernik czy kopytka. Przyda się również do najlepszego farszu do pierogów ruskich. 

Warto więc dokładnie przejrzeć kuchenne zakarmarki, bo być może skrywają skarby, które staną się naszymi ulubionymi gadżetami przy gotowaniu. 

Rosół (zdjęcie ilustracyjne)Rosół nigdy nie był lepszy. Wystarczy dodać nieoczywisty składnik

Więcej o: