Błąd, który wiele osób popełnia podczas jedzenia mandarynek. Może skutkować bólem brzucha

Grudzień najczęściej budzi dwa skojarzenia: z Bożym Narodzeniem oraz z mandarynkami. Te owoce pojawiają się w sklepach na przełomie jesieni i zimy, i trudno wyobrazić sobie bez nich święta. Jemy je wtedy często kilogramami i można żartować, że w pewnym procencie składamy się wówczas z tych cytrusów. Jak jednak je jeść, żeby sobie nie zaszkodzić? Zwróć uwagę na to, jak myjesz skórkę.

Zdarza się, że czasami po zjedzeniu mandarynek niektóre osoby skarżą się na dolegliwości żołądkowe lub reakcje alergiczne. W różnych źródłach można przeczytać, że prawdopodobnie jest to wina nieprawidłowego mycia owoców przed zjedzeniem. Wówczas wszelkie substancje czy drobnoustroje, które znajdują się na skórce, trafiają do naszego organizmu, co może skutkować problemami z brzuchem.

Eksperci, z którymi w Haps.pl rozmawiała Paulina Zduniak, wyjaśnili, czy rzeczywiście tak jest i jak w takim razie myć mandarynki, aby sobie nie zaszkodzić.

Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?

Jak myć mandarynki? Dokładność nie zawsze popłaca

Dr Jarosław Markowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach tłumaczy, że na skórce mandarynek znajdują się nie tylko substancje nabłyszczające, lecz także np. przeciwgrzybicze czy bakteriobójcze, których ludzki organizm nie toleruje, dlatego skórki nie należy jeść. Do miąższu co prawda nie przenikają w na tyle dużych ilościach, by nam zaszkodzić, jednak lepiej unikać długiego kontaktu z nimi, np. podczas zbyt dokładnego mycia.

Nie oznacza to jednak, że mamy całkowicie z tej czynności zrezygnować. Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyczka kliniczna, z którą również rozmawiała Paulina Zduniak, podkreśla, że mycie owoców jest konieczne. W innym przypadku może pojawić się u nas reakcja alergiczna wywołana zarówno przez substancje ze środków owadobójczych, jak i np. przez wosk, którym pokryte są mandarynki.

Jak w takim razie myć mandarynki? Dr Markowski zaleca przede wszystkim umiar i rozsądek. - Intensywne mycie gorącą wodą może paradoksalnie przenieść substancje przeciwgrzybiczne ze skórki na ręce - mówi. Dlatego, jego zdaniem, mandarynki powinno się umieścić w sitku i opłukać letnią lub ciepłą wodą, a potem wytrzeć do sucha czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.

Jak przechowywać mandarynki? Uwaga na temperaturę

Równie ważne jak mycie jest także przechowywanie mandarynek. Odpowiedź na pytanie, jak robić to prawidłowo, nie jest łatwa. Wiele zależy od tego, jak szybko zamierzamy je zjeść. Bardzo ważna jest między innymi temperatura.

- Jeśli zamierzamy zjeść mandarynki w ciągu trzech czy czterech dni, polecam przechowywać je w temperaturze pokojowej. Najlepiej, aby leżały z daleka od źródeł ciepła (czyli nie przy kuchenkach gazowych lub indukcyjnych) oraz wilgoci - tłumaczył mi dr inż. Bartosz Kruszewski z Instytutu Nauk o Żywności Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wówczas mogą bowiem rozpocząć się procesy gnilne.

Przez kilka dni mogą więc leżeć na parapecie, ale należy się upewnić, że parapet nie nagrzewa się od kaloryfera. - Jeżeli jednak jest odpowiednio schłodzony od okna, to będzie lepszym miejscem do przechowywania niż np. szafka czy półka. Pamiętajmy też, że okna mają różną szczelność, więc zwykle jest tam lekki przewiew, a to również zaleta - mówi specjalista.

Jeśli mandarynek mamy dużo i nie zjemy ich w ciągu kilku dni, najlepiej schować je do piwnicy. Nie powinno być tam wilgotno, jest dość chłodno i przewiewnie. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą trzymać mandarynki w lodówce. Najbardziej optymalna temperatura dla tych cytrusów to od pięciu do 10 stopni Celsjusza. - Nowoczesne lodówki mają specjalne szuflady, które są przeznaczone na owoce i warzywa. Panuje tam inna, lepsza temperatura dla cytrusów niż na wyższych półkach - zaznacza dr inż. Kruszewski.

Więcej o:
Copyright © Agora SA