Ten błąd sprawia, że masa makowa jest gorzka i nawet moczenie w mleku nie pomoże. Zobacz, jak go uniknąć

Przygotowywanie masy makowej towarzyszy w grudniu wszystkim tym, którzy decydują się samodzielnie upiec ciasta na święta i przynajmniej część gotowych produktów zastąpić tymi domowej roboty. Czasem jednak istnieje ryzyko, że mak wyjdzie gorzki. Wiemy, co robić, by do tego nie dopuścić.

Makowiec to nieodłączny element świątecznego stołu. Na każdej wigilijnej wieczerzy ten wypiek musi się znaleźć. Wiele osób robi go samodzielnie. Co za tym idzie masa - do niego również powinna być przygotowana sposobem tradycyjnym. Niestety masy, które dostępne są w sklepach, wzbogacane są syropem glukozowo-fruktozowym, a także kaszą manną. Dlatego więc najlepszym rozwiązaniem, aby wydobyć z maku jak najwięcej smaku, jest jego samodzielne przygotowanie.

Często jednak można natknąć się na problem, który zniszczy całą magię i smak wypieku. Jest nim gorycz, która uwalnia się z masy przez jej nieodpowiednie przygotowanie.

Co zrobić, aby masa makowa nie wyszła gorzka?

Jeśli w tym roku decydujesz się na przygotowanie masy makowej w sposób domowy i tradycyjny, nie zapomnij o kilku ważnych zasadach. Jeśli pominiesz którąś z nich, masa może się nie udać, a makowiec nie będzie smakował tak jak powinien.

Pierwszym krokiem, który na pewno zmniejszy ryzyko makowej katastrofy, jest namoczenie go w mleku lub wodzie. Dzięki takiej kąpieli mak delikatnie napęcznieje, a dodatkowo jego wymieszanie z innymi produktami będzie dużo łatwiejsze.

Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz

Kolejnym krokiem jest odpowiednia kolejność mielenia. Masa makowa zawiera w sobie nie tylko mak, lecz także bakalie i skórkę z pomarańczy. W pierwszej kolejności należy więc zmielić mak, a następnie orzechy. Kolejnymi produktami są suszone owoce, z pominięciem skórki. Ten dodatek jest winny całej tej goryczy. Olejki eteryczne, które wytwarza podczas zmielenia, sprawiają, że masa staje się gorzka. Dlatego najlepiej skórkę z pomarańczy pokroić nożem i dodać na samym końcu.

Drugim problemem mogą być orzechy, które również wytwarzają gorycz. Aby jej uniknąć, przed ich zmieleniem należy wymoczyć je w wodzie. Następnym krokiem jest zdjęcie z nich skórki, która także może dawać gorzkawy posmak.

Więcej o:
Copyright © Agora SA