"Najbrzydziej obrane jajko w województwie". Dlaczego jajka czasem źle się obierają? Chodzi o właściwość białka

Chyba nie ma w Polsce osoby, której nie zdarzyło się, by ugotowane na twardo jajko fatalnie się obierało. Skorupka nie chce oddzielić się od białka, jego kawałki przywierają do niej, przez co duża część produktu trafia do kosza zamiast do naszych brzuchów. Zastanawiacie się czasem, dlaczego jajko się źle obiera? Jest konkretny powód.

Niedawno jeden z redakcyjnych kolegów pożalił się, że ugotowane przez niego jajko na twardo jest "najbrzydziej obranym jajkiem w województwie". To zainspirowało nas do wyjaśnienia, dlaczego czasem zdarza się, że jedne jajka obierają się wzorowo i skorupka odchodzi od nich bez żadnego problemu, a inne można obierać bez końca, ściągać skorupkę małymi kawałkami i irytować się, że zostaje na niej mnóstwo białka.

Zobacz wideo Triki na szybkie obranie jajka. Znasz je wszystkie?

Dlaczego jajko trudno się obiera? Znaczenie ma pH

W rozmowie z Pauliną Zduniak na Haps.pl wyjaśniała to Katarzyna Gawrońska, Główny Specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Ekspertka podkreśliła, że choć na obieranie jajka wpływ ma wiele kwestii, to najważniejsze są jego świeżość oraz sposób przechowywania.

Najistotniejszym czynnikiem decydującym o łatwości zdjęcia skorupki jest pH białka

- tłumaczy.

W jaju świeżym pH białka wynosi około 8,0-8,2. W miarę starzenia się jaja - na które mają wpływ również warunki jego przechowywania - z białka uwalniany jest dwutlenek węgla.

Im jajko jest starsze, tym bardziej wzrasta pH białka. Może sięgnąć nawet 9,5. Wówczas skorupka łatwiej odchodzi od jajka. - Przyjmuje się, że optymalne pH białka dla gotowanych jaj to 8,8 - 9,0. Jaja mają wtedy cały czas odpowiednią jakość (są świeże), a skorupka oddziela się bez problemów - dodaje Gawrońska. Zatem oznacza to, że, wbrew obiegowej opinii, łatwiej obrać starsze jajko niż świeże. 

Jak przechowywać jajka? Zwróć uwagę na temperaturę

Wspomnieliśmy też, że znaczenie ma również przechowywanie. Jak w takim razie prawidłowo przechowywać jajka? Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę. Powinny być trzymane w warunkach chłodniczych. 

Niższa temperatura jest korzystna, ponieważ aktywność bakterii w takich warunkach jest ograniczona. Dzięki temu wzrasta trwałość jaj i przez dłuższy okres zostaje utrzymana ich wysoka jakość

- mówi specjalistka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.