Wyrzucasz skórkę z mandarynek? To duży błąd. Czyści, odstrasza i pomaga z zapachami

Podczas jedzenia mandarynek skórka zazwyczaj ląduje w koszu na śmieci. Okazuje się, że jest to wielki błąd, ponieważ można ją wykorzystać do wielu rzeczy. Przyda się między innymi do odstraszania szkodników, jako dekoracja, a także oczyści zabrudzenia.

Zapach i smak mandarynek kojarzy się wszystkim z zimowym i świątecznym klimatem. To ich aromat zaraz za świeżą choinką i daniami wigilijnymi sprawia, że magia świąt jest jeszcze bardziej odczuwalna. W takim okresie te owoce pochłaniane są w każdym domu kilogramami, a ich resztki wpadają do kosza na śmieci. Okazuje się, że skórka, której się tak chętnie pozbywamy, może mieć ciekawe zastosowanie w naszym domu. Jakie? Podpowiadamy.

Jak wykorzystać skórkę z mandarynek?

#1 Zrób syrop do herbaty

Takie zastosowanie nie tylko sprawi, że wykorzystamy owoce w 100 procentach, lecz także wzbogaci naszą kuchnię o nowe smaki i aromaty. Skórka z mandarynek odpowiednio przyrządzona będzie świetnym dodatkiem do ciepłej, zimowej herbaty. Jak zrobić taki syrop?

Przede wszystkim dokładnie umyj wszystkie kawałki skórki. Następnie pokrój je w małą kostkę, przełóż do słoika, zasyp cukrem i odstaw na kilka dni. Po upływie tego czasu, gdy skórka puści swoje soki, dodaj niewielką ilość wody, wymieszaj i przelej do butelek.

#2 Ekologiczny środek czyszczący

Skórka z tego owocu ma właściwości antybakteryjne. Można połączyć ją z octem i wyczyścić tłuste blaty, osad z kawy lub herbaty. Dodatkowo jej intensywny cytrusowy zapach sprawi, że wyczyszczone obszary będą pachnieć świeżością.

Zobacz wideo Flaczki z boczniaków [HAPS VEGE]

#3 Neutralizuje zapachy

Ta część mandarynek w połączeniu z solą może wchłonąć brzydkie zapachy znajdujące się w lodówce. Co więcej, gdy włożymy skórki do garnka w towarzystwie wanilii, cynamonu, wody oraz goździków i zagotujemy, sprawimy, że świąteczna woń będzie unosić się po całym domu.

#4 Pogromca mrówek

W niejednym domu temat mrówek ciągnie się latami. Mogą być problemem, którego trudno się pozbyć. Za pomocą mandarynek będzie to dużo prostsze. Wystarczy rozłożyć skórki po tym owocu w miejscach, gdzie najczęściej pojawiają się nieproszeni goście. Intensywny zapach skutecznie ich wystraszy. Pamiętaj jednak, aby pilnować, żeby skórka była zawsze świeża i pachnąca.

#5 Świąteczne ozdoby

Skórka z mandarynki może być idealnym elementem dekoracji świątecznej. Odpowiednio przycięta świetnie sprawdza się jako spód świeczki. Jeśli lubisz robótki ręczne, możesz samodzielnie wlać do niej wosk i umieścić knot. W ten sposób przygotujesz własnoręcznie robione świece. Będą się świetnie prezentować i uwolnią cytrusowy zapach.

Więcej o: