Kiedy tłusty czwartek 2023? W tym roku miłośnicy pączuszków będą czekać krócej

Boże Narodzenie jest ważne, Wielkanoc też, ale dla niektórych to tłusty czwartek ma pierwszorzędne znaczenie. Dzień, kiedy zjedzenie pączka na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację nie jest niczym dziwnym, jest przez wiele osób najbardziej wyczekiwanym dniem w roku. Kiedy wypada tłusty czwartek 2023? W tym roku na święto pączków i faworków będziemy czekać nieco krócej.

Kiedy tłusty czwartek 2023? W tym roku szybciej

Początek roku to zawsze czas, kiedy sprawdzamy, jak układa się kalendarz, kiedy wypadają święta (a co za tym idzie - dni wolne od pracy i szkoły) oraz inne ważne okazje. Jedną z nich jest niewątpliwie tłusty czwartek. Choć oficjalnie świętem nie jest i tego dnia normalnie pracujemy i uczymy się, dla niektórych to najbardziej wyczekiwany dzień w roku. To wtedy na potęgę objadamy się pączkami czy faworkami, choć jednocześnie bardzo często można spotkać się z twierdzeniem, że w tłusty czwartek słodkości zwykle smakują gorzej niż przez resztę roku, ponieważ są robione masowo. Nie przeszkadza nam to jednak w tym, by ustawiać się w długich kolejkach w oczekiwaniu na upragnionego pączusia wypełnionego marmoladą, czekoladą czy nadzieniem adwokatowym.

Zobacz wideo Gniazdka z ciasta naleśnikowego

Kiedy tłusty czwartek wypada w 2023 roku? Wcześniej niż w poprzednim. Rok temu święto pączka przypadało na 24 lutego. W tym roku tłusty czwartek wypada 16 lutego. Miłośnicy słodkości będą więc czekali trochę krócej na swój ulubiony dzień. Z kolei w przyszłym roku tłusty czwartek będzie jeszcze wcześniej, bo już 8 lutego. W 2025 znów jednak czas oczekiwania się wydłuży - do 27 lutego. Tłusty czwartek 2026 wypadnie z kolei 12 lutego.

Więcej słodkości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tłusty czwartek. Kiedy wypada?

Od czego zależy data tłustego czwartku? Od Wielkanocy. Jest więc, tak samo jak ona, świętem ruchomym. W kalendarzu chrześcijańskim jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału.

Tłusty czwartek bywa nazywany też zapustami lub mięsopustem. Tego dnia najczęściej zjadane są pączki i faworki, ale nic nie stoi nie przeszkodzie, by sięgnąć też po inne słodkości takie jak oponki, cruffiny, babeczki, ciasteczka czy ciasta. Nie trzeba również zjadać tradycyjnego pączka. Można wybrać pączki serowe, z serka homogenizowanego, wegańskie, pieczone itp.

Poniżej znajdziecie kilka przepisów, które być może zainspirują was do samodzielnego przygotowania słodkości zamiast stania w kolejce przez kilka godzin:

Więcej o:
Copyright © Agora SA