Kiedy tłusty czwartek 2023? W tym roku miłośnicy pączuszków będą czekać krócej

Boże Narodzenie jest ważne, Wielkanoc też, ale dla niektórych to tłusty czwartek ma pierwszorzędne znaczenie. Dzień, kiedy zjedzenie pączka na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację nie jest niczym dziwnym, jest przez wiele osób najbardziej wyczekiwanym dniem w roku. Kiedy wypada tłusty czwartek 2023? W tym roku na święto pączków i faworków będziemy czekać nieco krócej.

Kiedy tłusty czwartek 2023? W tym roku szybciej

Początek roku to zawsze czas, kiedy sprawdzamy, jak układa się kalendarz, kiedy wypadają święta (a co za tym idzie - dni wolne od pracy i szkoły) oraz inne ważne okazje. Jedną z nich jest niewątpliwie tłusty czwartek. Choć oficjalnie świętem nie jest i tego dnia normalnie pracujemy i uczymy się, dla niektórych to najbardziej wyczekiwany dzień w roku. To wtedy na potęgę objadamy się pączkami czy faworkami, choć jednocześnie bardzo często można spotkać się z twierdzeniem, że w tłusty czwartek słodkości zwykle smakują gorzej niż przez resztę roku, ponieważ są robione masowo. Nie przeszkadza nam to jednak w tym, by ustawiać się w długich kolejkach w oczekiwaniu na upragnionego pączusia wypełnionego marmoladą, czekoladą czy nadzieniem adwokatowym.

Zobacz wideo Gniazdka z ciasta naleśnikowego

Kiedy tłusty czwartek wypada w 2023 roku? Wcześniej niż w poprzednim. Rok temu święto pączka przypadało na 24 lutego. W tym roku tłusty czwartek wypada 16 lutego. Miłośnicy słodkości będą więc czekali trochę krócej na swój ulubiony dzień. Z kolei w przyszłym roku tłusty czwartek będzie jeszcze wcześniej, bo już 8 lutego. W 2025 znów jednak czas oczekiwania się wydłuży - do 27 lutego. Tłusty czwartek 2026 wypadnie z kolei 12 lutego.

Mini pączki Minipączki z serka homogenizowanego, które zrobisz w 15 minut. Hit na tłusty czwartek

Więcej słodkości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Tłusty czwartek. Kiedy wypada?

Od czego zależy data tłustego czwartku? Od Wielkanocy. Jest więc, tak samo jak ona, świętem ruchomym. W kalendarzu chrześcijańskim jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tego dnia rozpoczyna się ostatni tydzień karnawału.

Tłusty czwartek bywa nazywany też zapustami lub mięsopustem. Tego dnia najczęściej zjadane są pączki i faworki, ale nic nie stoi nie przeszkodzie, by sięgnąć też po inne słodkości takie jak oponki, cruffiny, babeczki, ciasteczka czy ciasta. Nie trzeba również zjadać tradycyjnego pączka. Można wybrać pączki serowe, z serka homogenizowanego, wegańskie, pieczone itp.

Poniżej znajdziecie kilka przepisów, które być może zainspirują was do samodzielnego przygotowania słodkości zamiast stania w kolejce przez kilka godzin:

Pyszne całuski - idealne na tłusty czwartek Całuski - przepis na najlepsze łakocie. Bez nich nie ma tłustego czwartku

Pyszne domowe pączki Przepis na pyszne pączki, które smakują jak u babci. Są puszyste i aksamitne

Faworki korzenne z przepisu prababci Faworki korzenne z przepisu prababci. Rozbijanie wałkiem? To mit

Oponki serowe Oponki serowe - przepis. Podpowiemy ci, jak zrobić najlepsze pączki z dziurką

Więcej o: